Εγγραφές για τη σχολική χρονιά 2024-2025

Ορόσημα για την σχολική ετοιμότητα

Εν όψει της διαδικασίας επαναφοίτησης μαθητών/τριων των Νηπιαγωγείων, παραθέτουμε ένα βιβλιογραφικά τεκμηριωμένο, αξιόλογο ενημερωτικό / υποστηρικτικό υλικό που απέστειλε το 2ο ΚΕΔΑΣΥ Πειραιά, στο οποίο καταδεικνύονται τα ορόσημα ανά τομέα ανάπτυξης που θα πρέπει να έχει κατακτήσει ένας μαθητής/τρια του Νηπιαγωγείου, ώστε να είναι απρόσκοπτη η φοίτησή του στην Α΄Δημοτικού.

Συμβουλές για την εκπαίδευση στην τουαλέτα

Η σχολική χρονιά τελειώνει, οι εγγραφές έχουν ήδη γίνει και προετοιμαζόμαστε για την επόμενη. Το μεγαλύτερο άγχος το έχουν τα προνήπια και οι γονείς για όλα τα θέματα του σχολείου, αλλά ειδικότερα για το θέμα της αυτοεξυπηρέτησης.

Στο παρακάτω κείμενο οι γονείς μπορείτε να βρείτε συμβουλές για την εκπαίδευση των μικρών παιδιών στην τουαλέτα, μια διαδικασία που χρειάζεται προετοιμασία, υπομονή κι επιμονή. Το καλοκαίρι είναι όμως μια καλή ευκαιρία να ολοκληρωθεί.

Εγγραφές για τη σχολική χρονιά 2023-2024

Οι εγγραφές για τη σχολική χρονιά 2023-2024 ξεκινούν την 1η Μαρτίου και διαρκούν ως τις 20 Μαρτίου.

Διαβάστε παρακάτω τη σχετική εγκύκλιο με αναλυτικές οδηγίες. Στη σελίδα του ιστολογίου με τίτλο “Το σχολείο μας” μπορείτε να δείτε τις διευθύνσεις που ανήκουν στο δικό μας σχολείο.

Τα όρια του νηπιαγωγείου μας

Στο παρακάτω έγγραφο μπορείτε να δείτε τις οδούς που ανήκουν στα όρια του νηπιαγωγείου μας

Η εγκύκλιος για τις εγγραφές στα νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2022-2023

Διαβάστε και κατεβάστε την εγκύκλιο για τις εγγραφές στα νηπιαγωγεία, που ξεκινούν την 1η Μαρτίου και τελειώνουν στις 20 Μαρτίου. Φέτος εγγράφονται ως προνήπια τα παιδιά που γεννήθηκαν το 2018 και συνεχίζουν τη φοίτησή τους χωρίς άλλη διαδικασία ως νήπια τα παιδιά που γεννήθηκαν το 2018

Η υπουργική απόφαση για την επαναλειτουργία των σχολείων στις 10/5/2021

Διαβάστε και κατεβάστε την Υπουργική απόφαση για την επαναλειτουργία των σχολείων από τη Δευτέρα 10 Μαΐου

Ο χειμώνας στο νηπιαγωγείο μας

Ο χειμώνας αυτός.. ο τόσο παράξενος μοιράστηκε ανάμεσα στα μαθήματα στον υπολογιστή και στην τάξη. Απ’ τα μέσα Ιανουαρίου ως τα μέσα Φεβρουαρίου βρεθήκαμε στην τάξη μας και αποφασίσαμε να κάνουμε όσα μας δυσκόλευαν στην τηλεκπαίδευση: να ζωγραφίσουμε, να κόψουμε, να κολλήσουμε, να στολίσουμε τους πίνακές μας.

Φτιάξαμε χονανθρώπους και χιονονιφάδες

Πώς ζεσταινόμαστε το χειμώνα; Φτιάξαμε σκούφους, γάντια και τζάκια

και όταν ζέστανε για λίγο ο καιρός θυμηθήκαμε την αμυγδαλιά που κάθε χρόνο ξεγελιέται και ανθίζει μες το χειμώνα και την παγωνιά

…την ώρα που άλλα δεντράκια αντί για λουλούδια γεμίζουν με πολύχρωμα πουλάκια