Τα όρια του νηπιαγωγείου μας

Στο παρακάτω έγγραφο μπορείτε να δείτε τις οδούς που ανήκουν στα όρια του νηπιαγωγείου μας

Η εγκύκλιος για τις εγγραφές στα νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2022-2023

Διαβάστε και κατεβάστε την εγκύκλιο για τις εγγραφές στα νηπιαγωγεία, που ξεκινούν την 1η Μαρτίου και τελειώνουν στις 20 Μαρτίου. Φέτος εγγράφονται ως προνήπια τα παιδιά που γεννήθηκαν το 2018 και συνεχίζουν τη φοίτησή τους χωρίς άλλη διαδικασία ως νήπια τα παιδιά που γεννήθηκαν το 2018

Η υπουργική απόφαση για την επαναλειτουργία των σχολείων στις 10/5/2021

Διαβάστε και κατεβάστε την Υπουργική απόφαση για την επαναλειτουργία των σχολείων από τη Δευτέρα 10 Μαΐου

Ο χειμώνας στο νηπιαγωγείο μας

Ο χειμώνας αυτός.. ο τόσο παράξενος μοιράστηκε ανάμεσα στα μαθήματα στον υπολογιστή και στην τάξη. Απ’ τα μέσα Ιανουαρίου ως τα μέσα Φεβρουαρίου βρεθήκαμε στην τάξη μας και αποφασίσαμε να κάνουμε όσα μας δυσκόλευαν στην τηλεκπαίδευση: να ζωγραφίσουμε, να κόψουμε, να κολλήσουμε, να στολίσουμε τους πίνακές μας.

Φτιάξαμε χονανθρώπους και χιονονιφάδες

Πώς ζεσταινόμαστε το χειμώνα; Φτιάξαμε σκούφους, γάντια και τζάκια

και όταν ζέστανε για λίγο ο καιρός θυμηθήκαμε την αμυγδαλιά που κάθε χρόνο ξεγελιέται και ανθίζει μες το χειμώνα και την παγωνιά

…την ώρα που άλλα δεντράκια αντί για λουλούδια γεμίζουν με πολύχρωμα πουλάκια

Κάλαντα απ’ όλη την Ελλάδα σε δύο διαδραστικούς πίνακες

Οι γιορτές πλησιάζουν και για να μπούμε σε εορταστική διάθεση μπορούμε να ακούμε, και γιατί όχι, να μάθουμε τα τραγούδια των ημερών, τα κάλαντα. Σε κάθε περιοχή ήταν διαφορετικά, πάντα όμως είχαν κοινά στοιχεία, υμνούσαν τον Χριστό που γεννήθηκε, τα θετικά συναισθήματα που έφερναν οι γιορτές, είχαν ευχές για όλους και την ελπίδα για ένα καλύτερο νέο έτος. Η μουσική και ο ρυθμός τους διέφερε, όπως διαφορετική ήταν και η λαϊκή μουσική των διαφόρων περιοχών.

Στους παρακάτω πίνακες μπορούμε να μεταφερθούμε σε διάφορα μέρη της πατρίδας μας και ν’ ακούσουμε κάλαντα Χριστουγέννων στον πρώτο και Πρωτοχρονιάς στον δεύτερο

Ημέρα των Δικαιωμάτων του Παιδιού (20 Νοεμβρίου)

Με αφορμή την Ημέρα των Δικαιωμάτων του Παιδιού, που είναι στις 20 Νοέμβρη, μπορείτε εδώ να παίξετε online παιχνίδια κατάλληλα για παιδιά προσχολικής ηλικίας. Δημιουργός των παιχνιδιών η Τάνια Μάνεση.