5ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Υποδιευθυντής: Πατήλας Χρήστος, Φιλόλογος

FARE-WELL

Συνάδελφοι  και  Συναδέλφισσες
Κλείνοντας τον κύκλο μου στη θέση της Διευθύντριας στο 5ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης ( Ιστορικό Ε’ ), θα ήθελα να ευχαριστήσω τον καθένα και την καθεμία προσωπικά, για την άριστη συνεργασία, την κατανόηση και την αγάπη που ένιωσα μαζί σας.
Κατά την διάρκεια της 6ετούς θητείας μου, πάσχισα να ασκήσω το παιδαγωγικό και διοικητικό μου έργο με γνώμονα τη δικαιοσύνη, την αξιοκρατία, τη διαφάνεια και την αποτελεσματικότητα.
Εργάσθηκα σε ένα ιδιαίτερα δύσκολο περιβάλλον και παρά το κτιριακό πρόβλημα και τις δυσμενείς οικονομικές συνθήκες προσπάθησα να συνδυάσω την καθημερινή διοικητική πρακτική με επιστημονικές και παιδαγωγικές δράσεις.
Η αντίληψη ότι το ευχάριστο εργασιακό περιβάλλον, το ήπιο κλίμα στο σχολείο, οι καλές ανθρώπινες σχέσεις και η ελαχιστοποίηση των προσωπικών προβλημάτων είναι απαραίτητα στοιχεία για την όσο το δυνατόν πιο αποτελεσματική παιδαγωγική και μαθησιακή διαδικασία, διακατείχε την σκέψη μου και κατηύθυνε κάθε μου ενέργεια.
Φεύγω με γλυκές αναμνήσεις, που μου χαρίσατε εσείς που δίνετε καθημερινά τη μάχη της τάξης, που με ψυχή και αυταπάρνηση ασκείτε το εκπαιδευτικό σας έργο, εξαιρετικά απαιτητικό στις σημερινές δύσκολες συνθήκες. Εύχομαι  ολόψυχα υγεία και δύναμη, κουράγιο και υπομονή στις καινούργιες προκλήσεις. Το Ταξίδι συνεχίζεται…………….
                                               Καλοτάξιδοι!!!
Λέει ο Ν. Καζαντζάκης: ” Ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του. Κι όταν πια του διευκολύνει το πέρασμα, αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί, ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει δικές του γέφυρες.”
Ο βαθμός επίτευξης των στόχων μου για ποιοτικό σχολείο οφείλεται και στην άψογη συνεργασία και την στήριξη που μου προσέφεραν οι γονείς και δη οι αντιπρόσωποι αυτών, οι Σύλλογοι Γονέων και Κηδεμόνων.
Θερμές ευχαριστίες στο  ” Σύλλογο Αποφοίτων και Φίλων του 5ου “. Πάντα κοντά μας, αρωγοί στην αντιμετώπιση των προβλημάτων μας. Τιμή μου που υπηρέτησα στο σχολείο σας. Τιμή μου που σας γνώρισα.
Ένα μεγάλο  Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ω από καρδιάς στους Χορηγούς. Οι απόφοιτοι αυτοί του 5ου, ακολουθώντας την παράδοση των ευεργετών της πατρίδας, τίμησαν το Σχολείο μας – το Σχολείο τους με γενναιόδωρες προσφορές.
Και φυσικά τελειώνω την αποχαιρετιστήρια αυτή επιστολή μου με το πιο όμορφο, το πιο ζωντανό κομμάτι της πορείας μου

Τ Α    Π Α Ι Δ Ι Α   Μ Ο Υ
Η αγάπη μου και οι ευχές μου θα σας συνοδεύουν για πάντα, και επειδή εσείς θα οδηγήσετε το όχημα της αλλαγής, της βελτίωσης και της εξέλιξης του ανθρώπου και της κοινωνίας, σας αφιερώνω μια ρήση του Πυθαγόρα:  ” Διάλεγε πάντα τον καλύτερο δρόμο, όσο κι αν μοιάζει δύσκολος, η συνήθεια γρήγορα θα τον κάνει εύκολο κι ευχάριστο. “
ΚΑΙ                               Αγαπημένε   μου   Μαθητή
                                     Αγαπημένη   μου   Μαθήτρια
                                                  Μη  ξεχνάς! . . .
Υπάρχουν τέσσερα πράγματα που δεν μπορείς να ανακτήσεις
Η πέτρα ………..  αφού ριχθεί!
Η λέξη …………..   αφού ειπωθεί!
Η ευκαιρία ……….  αφού χαθεί!
Ο χρόνος …………  αφού περάσει!
Μη ξεχνάς

την αξία         του χρόνου

την επιτυχία           της επιμονής

τη χαρά            της δουλειάς

την αρετή             της υπομονής

την επίδραση               του παραδείγματος

τη συναίσθηση                 του καθήκοντος

τη σοφία                 της οικονομίας.

Εύχομαι στο νέο Διευθυντή κ. Νικόλαο Σταμπολίδη κάθε επιτυχία στο έργο του και στο όραμά του.

Σας ευχαριστώ  ΟΛΟΥΣ  από τα βάθη της καρδιάς μου, ήταν ένα πολύ όμορφο ταξίδι.

5ο     Σ’  Α  Γ  Α  Π   Ω

Ευφροσύνη  Σερέτη – Θεμελιοπούλου
                                                                   τ. Διευθύντρια 5ου ΓΕΛ Θεσσαλονίκης

eTwinning School Label

Project_A: Δημοσιογράφοι για το Περιβάλλον

Επισκεφθείτε το blog της ομάδας, \'κλικάροντας\' στην εικόνα

Cyber_Crime_Unit

Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος

Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού

Σαν σήμερα

18/4/1951: Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία, Βέλγιο, Ολλανδία και Λουξεμβούργο υπογράφουν στο Παρίσι την ιδρυτική πράξη της Ευρωπαϊκής Κοινότητας ʼνθρακα και Χάλυβα (ΕΚΑΧ), προπομπό της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Τράπεζα Θεμάτων

WebRadio 5ου Γενικού Λυκείου Θεσσαλονίκης 2014-2015

HIGH5 School Web Radio
Σχολικό Δίκτυο