5ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

school

«Προσωρινή» στέγαση του σχολείου

Οκτ 20146

Το σχολείο έχει μετακινηθεί από το κτίριο της Κριεζώτου και στεγάζεται

«προσωρινά», από το Νοέμβριο του 2013, σε λυόμενες κατασκευές που

βρίσκονται μπροστά από το Μέγαρο Μουσικής.

«Προσωρινή» διεύθυνση: Κάλας 2Α

IMG_6623

IMG_6610

Υποβολή ηλεκτρονικού Μηχανογραφικού Δελτίου για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση υποψηφίων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις, σε ποσοστό 5% επιπλέον των θέσεων εισακτέων, έτους 2019

Σεπ 201917

Διαβάστε το αρχείο(pdf) που ακολουθεί

ΕΞΕ – 143566 – 2019 – Υποβολή ηλεκτρονικού Μηχανογραφικού Δελτίου για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση

Ανακοίνωση

Σεπ 201913

Η ενημερωτική συνάντηση του Συλλόγου Διδασκόντων με τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών θα γίνει το πρώτο δεκαήμερο του Οκτωβρίου. Η ακριβής ημερομηνία και ο χώρος συνάντησης θα ανακοινωθούν σύντομα.

Λειτουργία Σχολείου: Σχολικός Κανονισμός

Σεπ 201912

ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ

Μήνυμα της Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων για την Έναρξη της Σχολικής Χρονιάς

Σεπ 201911

Αγαπητοί Μαθητές και Μαθήτριες,
Αγαπητοί και Αγαπητές Λειτουργοί της Εκπαίδευσης,
Για μερικούς από εσάς είναι η πρώτη ημέρα στο σχολείο, για ορισμένους η πρώτη φορά σε νέο σχολείο, και για κάποιους άλλους η επιστροφή σε έναν γνώριμο τόπο με καινούργιες όμως προκλήσεις.

Διαβάστε τη συνέχεια του μηνύματος ΕΞΕ – 140356 – 2019 – _ΜΗΝΥΜΑ ΥΠΟΥΡΓΟΥ_ _09_ 19 ΕΝΑΡΞΗ ΣΧ ΕΤΟΥΣ 2019_20

Έναρξη Σχολικού Έτους 2019-2020: Αγιασμός

Ευχές για την Έναρξη του Σχολικού Έτους 2019-2020

Σεπ 20194

Ο Σύλλογος Καθηγητών του 5ου ΓΕΛ Θεσσαλονίκης εύχεται σε όλους τους μαθητές/τριες και στους γονείς και κηδεμόνες τους καλή και δημιουργική σχολική χρονιά.

Από το Γραφείο

Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας: Μήνυμα για την Έναρξη της Νέας Σχολικής Χρονιάς

Σεπ 20194

Αγαπητοί/ές μαθητές/τριες, αγαπητοί συνάδελφοι, αγαπητοί γονείς,

μια νέα σχολική χρονιά ξεκινά με όνειρα και ελπίδες για χιλιάδες μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς. Σ΄ αυτό το ξεκίνημα η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας έχει προβεί σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες, μετά από συνεργασία με τις Διευθύνσεις ΠΕ και ΔΕ και τη συνεχή υποστήριξη του Υπουργείου Παιδείας, ώστε να ανοίξουν από την πρώτη ημέρα του σχολικού έτους, την  11η Σεπτεμβρίου, όλες τις σχολικές μονάδες και η πλέον απομακρυσμένη και μικρή και να λειτουργήσουν με τους εκπαιδευτικούς στη θέση τους, με τα βιβλία στη τσάντα κάθε μαθητή, με σχολική αίθουσα για όλους τους μαθητές.

Διαβάστε όλο το μήνυμα ΜΗΝΥΜΑ- ΠΔΕΚΜ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ

Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων: Ανακοίνωση Αποτελεσμάτων των Πανελλαδικών Εξετάσεων Έτους 2019 για Εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση

Αυγ 201926

Από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων γνωστοποιείται ότι αύριο Τρίτη 27-8-2019, μετά τις 11:00, θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα των πανελλαδικών εξετάσεων έτους 2019 για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.

Οι ενδιαφερόμενοι θα μπορούν να πληροφορούνται τα αποτελέσματα μέσω της ιστοσελίδας του Υπουργείου https://results.it.minedu.gov.gr πληκτρολογώντας:

α) τον οκταψήφιο κωδικό αριθμό τους και

β) τα τέσσερα αρχικά γράμματα των προσωπικών τους στοιχείων (Επώνυμο – Όνομα – Πατρώνυμο – Μητρώνυμο).

Δείτε τη συνέχεια της ανακοίνωσης στη σχετική ανάρτηση στο site του Υπουργείου

Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων: Υποψήφιοι που κρίθηκαν κατάλληλοι-ικανοί στις προκαταρκτικές εξετάσεις των Στρατιωτικών, Αστυνομικών Σχολών, των Σχολών των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού, των Σχολών του Λιμενικού Σώματος και της Πυροσβεστικής Ακαδημίας

Αυγ 201920

Από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοινώνεται ότι στην ιστοσελίδα του Υπουργείου  https://results-abilities.it.minedu.gov.gr  από σήμερα Δευτέρα 19 Αυγούστου 2019, αναρτώνται τα στοιχεία των υποψηφίων που κρίθηκαν κατάλληλοι-ικανοί στις προκαταρκτικές εξετάσεις των Στρατιωτικών, Αστυνομικών Σχολών, των Σχολών των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού, των Σχολών του Λιμενικού Σώματος και της Πυροσβεστικής Ακαδημίας.

Διαβάστε τη συνέχεια της ανακοίνωσης στη σχετική ανάρτηση στο site του Υπουργείου

Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων: Μερική ή ολική ανάκληση προτιμήσεων στα Μηχανογραφικά Δελτία

Ιούλ 201917

Α) Από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων υπενθυμίζεται ότι η προθεσμία υποβολής μηχανογραφικών δελτίων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ λήγει σήμερα, Τετάρτη 17-7-2019.

Β) Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, μετά τη λήξη της προθεσμίας υποβολής και εντός καθοριζόμενου χρονικού διαστήματος, επιτρέπεται μόνο η μερική ή ολική ανάκληση της δήλωσης προτιμήσεων. Κατ’ εφαρμογή των ανωτέρω, ορίζεται προθεσμία ως και την Παρασκευή 19-7-2019 στις 15:00 μ.μ., μέσα στην οποία υποψήφιοι που υπέβαλαν εμπρόθεσμα το μηχανογραφικό τους δελτίο, μπορούν να προχωρήσουν σε μερική ή ολική ανάκληση προτιμήσεων.

Για την υλοποίηση της διαδικασίας, όσοι υποψήφιοι τυχόν επιθυμούν μερική ή ολική ανάκληση προτιμήσεων, πρέπει να επισκεφθούν στο διαδίκτυο την ηλεκτρονική διεύθυνση

Επισημαίνεται ότι η ανωτέρω προθεσμία είναι οριστική και μετά την παρέλευσή της δεν θα γίνει δεκτή καμία αλλαγή στα μηχανογραφικά δελτία. Η εφαρμογή θα κλειδώσει και θα ξεκινήσει η ηλεκτρονική επεξεργασία των μηχανογραφικών δελτίων.

Οι υποψήφιοι που έχουν ήδη οριστικοποιήσει το μηχανογραφικό δελτίο, θα έχουν πλέον πρόσβαση στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://exams.it.minedu.gov.gr, μόνο για να βλέπουν την οριστικοποιημένη μορφή του μηχανογραφικού δελτίου, το οποίο φέρει αριθμό πρωτοκόλλου.

Δείτε τη σχετική ανάρτηση στο site του Υπουργείου

« Παλιότερα άρθρα

eTwinning School Label

Project_A: Δημοσιογράφοι για το Περιβάλλον

Επισκεφθείτε το blog της ομάδας, \'κλικάροντας\' στην εικόνα

Cyber_Crime_Unit

Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος

Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού

Σαν σήμερα

1. 22/09/1971: Η κηδεία του νομπελίστα ποιητή Γιώργου Σεφέρη εξελίσσεται σε διαδήλωση κατά της χούντας.

Τράπεζα Θεμάτων

WebRadio 5ου Γενικού Λυκείου Θεσσαλονίκης 2014-2015

HIGH5 School Web Radio
Σχολικό Δίκτυο