astro5

Η ζωή και ο θάνατος των Άστρων

Την Παρασκευή 16-2-24 είχαμε τη χαρά και τιμή να φιλοξενήσουμε στο Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών  του 5ου Γυμνασίου Πετρούπολης τον αστροφυσικό Αλέξανδρο Χιωτέλλη από το Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών. Οι μαθητές/τριες του Ομίλου Αστρονομίας, του Περιβαλλοντικού Προγράμματος Φωτορύπανσης και εκπρόσωποι του Ομίλου Δημοσιογραφίας παρακολούθησαν με αμείωτο ενδιαφέρον τη διάλεξη με θέμα «Η ζωή και ο θάνατος των Άστρων». Με ευφάνταστες παρουσιάσεις εξηγήθηκαν θέματα που αφορούσαν κυρίως στα αστρικά μεγέθη, τη γένεση των άστρων, την εξέλιξη και την κατάληξή τους είτε σε λευκούς νάνους, είτε σε αστέρες νετρονίων με εκρήξεις supernova είτε σε μαύρες τρύπες και ο ρόλος της βαρυτικής δύναμης σε αυτές τις διαδικασίες. Οι μαθητές/τριες, γοητευμένοι από τα μυστικά του Διαστήματος έκαναν διαρκώς ερωτήσεις.

Ευχαριστούμε τον κο Χιωτέλλη και ανυπομονούμε για μία ακόμα συνεργασία στο μέλλον!

astro1 astro2

astro3 astro4