journalism

ΟΜΙΛΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑΣ

Στον όμιλο αυτό οι μαθητές/τριες  θα προσεγγίσουν την τέχνη της δημοσιογραφικής γραφής, θα έρθουν σε επαφή με το χώρο του τύπου, έντυπο και ηλεκτρονικό, θα αποκτήσουν γνώσεις για την δημοσιογραφία. Επίσης θα ασχοληθούν με την σύνταξη άρθρων, τη λήψη φωτογραφιών και συνεντεύξεων και θα βοηθήσουν στην έκδοση της εφημερίδας του σχολείου.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει συζητήσεις, ομαδικές δραστηριότητες, ενημέρωση από ειδικούς στον τομέα της δημοσιογραφίας και διδακτικές επισκέψεις.

Ο όμιλος θα λειτουργεί κάθε Παρασκευή για δυο(2) διδακτικές  ώρες, μετά το πέρας του σχολικού ωραρίου. Ο/Η μαθητής/τρια  που θα συμμετέχει δεν μπορεί να απουσιάσει πάνω από οκτώ (8) διδακτικές ώρες.

Μετά την επιτυχή ολοκλήρωση της παρακολούθησης του ομίλου ο/η μαθητής/τρια λαμβάνει βεβαίωση επιτυχούς συμμετοχής σ’ αυτόν, την οποία υπογράφουν ο/η Διευθυντής/ντρια ή ο/η Προϊστάμενος/η της σχολικής μονάδας και ο/η υπεύθυνος/η του ομίλου.

Η λειτουργία των ομίλων αρχίζει στις 15 Οκτωβρίου και ολοκληρώνεται δύο εβδομάδες πριν από τη λήξη των μαθημάτων.

Υπεύθυνες Ομίλου

Ντόβα Παναγιώτα

Γκανογιάννη Νίκη

Αιτήσεις συμμετοχής θα γίνονται δεκτές μέχρι 5 Οκτωβρίου.

Κριτήριο επιλογής :

Συνέντευξη, προηγούμενη συμμετοχή σε αντίστοιχο πρόγραμμα  (προβλέπεται  περιορισμένος αριθμός συμμετεχόντων )

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να συμπληρώσουν την ακόλουθη φόρμα

ΟΜΙΛΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑΣ (google.com)