Στο πλαίσιο του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, καθώς και της 8ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, την Παρασκευή 24 Σεπτεμβρίου 2021, πραγματοποιήθηκαν με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού ΠΕ11  Κάππου Ελένης αθλητικές δραστηριότητες και εκδηλώσεις με κοινό σύνθημα για το έτος 2021: «Το Σχολείο σε Κίνηση: Αθλούμαστε δημιουργικά».

Οι ανωτέρω δράσεις/δραστηριότητες και εκδηλώσεις (π.χ. τρέξιμο, περπάτημα, σχοινάκι, χορός, εκδηλώσεις αναφοράς) διάρκειας 120 λεπτών, υλοποιήθηκαν από τις 08:30 έως τις 10:30 σε έξι σταθμούς, με τη συμμετοχή όλων ανεξαιρέτως των μαθητών και μαθητριών και των εκπαιδευτικών του σχολείου, με την τήρηση  απαρέγκλιτα όλων των  οριζόμενων σε σχετικές Κοινές Υπουργικές Αποφάσεις ή/και εγκυκλίους του Υ.ΠΑΙ.Θ. που αφορούν (α) στα μέτρα ασφαλούς λειτουργίας των εκπαιδευτικών μονάδων για την πρόληψη και αποφυγή διασποράς του κορωνοϊού SARS-COV-2 και (β) στα κατά τόπους μέτρα που λαμβάνονται από την πολιτεία στον τομέα της υγείας για την αντιμετώπιση της επιδημίας του COVID-19.