Το 4o Δημοτικό συναντάει το Harvard!

Στο πλαίσιο της εφαρμογής των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, για τον θεματικό κύκλο Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ – Κοινωνική
Συναίσθηση και Ευθύνη, το Στ2’, με υπεύθυνη την κ. Δερμιτζάκη, επέλεξε να συμμετέχει στο πρόγραμμα της Παιδαγωγικής Σχολής του Πανεπιστημίου Harvard, με την ονομασία Out of Eden Learn. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ταξιδέψουν ψηφιακά και να συνδεθούν σε μια παγκόσμια κοινότητα μάθησης παρατηρώντας προσεκτικά την γειτονιά και την περιοχή τους, συνομιλώντας με τους μεγαλύτερους και ανακαλύπτοντας την ιστορία και την κληρονομιά της δικής τους και των άλλων περιοχών. Αν και στο ταξίδι μας είχαμε εταίρους ελληνικά σχολεία, όλα τα έργα των παιδιών, η επικοινωνία και η αλληλεπίδραση με τα άλλα σχολεία γίνονταν στην Αγγλική εξασκώντας τα παιδιά στη χρήση της ξένης γλώσσας για πραγματικό σκοπό, εφαρμόζοντας τις ρουτίνες σκέψης του Harvard. Συγκεκριμένα, είχαμε την ευκαιρία να συνεργαστούμε με μαθητές και εκπαιδευτικούς προτύπων και πιλοτικών σχολείων από την Ρόδο, την Αθήνα, τις Σέρρες και τη Θεσσαλονίκη αλλά και να περιηγηθούμε στα έργα μαθητών από όλο τον κόσμο μέσα στο ασφαλές ψηφιακό περιβάλλον που μας έδινε η πλατφόρμα ενός από τα μεγαλύτερα Πανεπιστήμια παγκοσμίως. Οι μαθητές έμειναν ενθουσιασμένοι από την εμπειρία και ανυπομονούσαν να δούνε κάθε βδομάδα τα δικά τους έργα αλλά και των άλλων συμμαθητών/ συνοδοιπόρων τους αναρτημένα και να τα επεξεργαστούν μέσα από το σύγχρονο μάθημα και την eclass, αφού δουλεύαμε συνεργατικά προωθώντας τις δεξιότητες μας στις μαθησιακές στρατηγικές για την καλλιέργεια των δεξιοτήτων του νου εξ αποστάσεως, λόγω της αναστολής των μαθημάτων και της πανδημίας. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι μαθητές μας ήταν οι καλύτεροι πρεσβευτές για την πόλη μας, αφού όλα τα άλλα σχολεία δήλωσαν ότι η παρουσίαση μας τους έκανε να θέλουν να επισκεφτούν την πόλη μας και το ίδιο επεσήμαναν και οι εκπαιδευτικοί στην τηλεδιάσκεψη με την παιδαγωγική ομάδα του Harvard!

Εκπαιδευτικό υλικό και εργαλεία που παρήχθησαν από τους/τις μαθητές/τριες κατά τη διάρκεια των εργαστηρίων:

Made by the students of the 6th class

My students’ neighborhood

Listening to neighbors’ stories!

Taking neighbourhood walks!