Γ΄ τάξη

Σχ.Έτος:2022-2023

Oι μαθητές του Γ1 & Γ2 με τους εκπαιδευτικούς Παπαδόπουλο Λεωνίδα και Μηλιά Βενέτη στον πρώτο κύκλο εφαρμογής των εργαστηρίων ασχολήθηκαν με τον Κανόνα το Εσώρουχου στοχεύοντας στην ενημέρωση και ενδυνάμωση των παιδιών, ώστε να προστατεύουν τον εαυτό τους από τη σεξουαλική θυματοποίηση και βία.

Σχ.Έτος:2021-2022

Α΄ ΚΥΚΛΟΣ:Ο ΚΑΝΟΝΑΣ ΤΟΥ ΕΣΩΡΟΥΧΟΥ

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε κατά τον πρώτο κύκλο εφαρμογής των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων. Εντάσσεται στο πλαίσιο της καμπάνιας του Συμβουλίου της Ευρώπης «ΕΝΑ στα ΠΕΝΤΕ» για τον τερματισμό της παιδικής σεξουαλικής κακοποίησης. Στόχος του προγράμματος είναι η ενημέρωση και ενδυνάμωση των παιδιών, ώστε να προστατεύουν τον εαυτό τους από τη σεξουαλική θυματοποίηση και βία. Με παιγνιώδη τρόπο τα παιδιά αποκτούν γνώσεις και, ταυτόχρονα, υιοθετούν και αναπαράγουν απλούς κανόνες αυτοπροστασίας.
Οι μαθητές της Γ1΄ τάξης με τον εκπαιδευτικό τους κ. Σ. Κουτσίδη και οι μαθητές της Γ2΄ τάξης με τον εκπαιδευτικό τους κ. Λ. Παπαδόπουλο προσέγγισαν το πολύ σημαντικό και εξαιρετικά ευαίσθητο ζήτημα με προσοχή, έμπνευση και καλλιτεχνική διάθεση.

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό από τις εργασίες των μαθητών:

Γ1΄ τάξη

Γ2΄τάξη