Erasmus+_eSGarden

Το σχολείο μας συμμετέχει σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+, που συντονίζεται από τη Δ/νση Α/θμιας Εκπ/σης Πρέβεζας, με τίτλο: «eSGarden – School Gardens for Future Citizens»

Πανεπιστήμια και σχολεία από την Ευρώπη συνεργάζονται με δημόσιους και ιδιωτικούς οργανισμούς με κοινωνικές ανησυχίες και περιβαλλοντική ευθύνη. Κύριος στόχος της σύμπραξης είναι η μέσω της εκπαίδευσης ενίσχυση των ψηφιακών δεξιοτήτων, η προώθηση της ισότητας, της βιωσιμότητας του πλανήτη, του σεβασμού στο περιβάλλον με την ουσιαστική υποστήριξη της τεχνολογίας.

Η τεχνογνωσία δεν μπορεί να αποκλειστεί από την εκπαίδευση των νέων ανθρώπων, των τωρινών μαθητών μας και μετέπειτα φοιτητών των πανεπιστημιακών σχολών. Προς την κατεύθυνση αυτή προσανατολίζονται τα διάφορα συνεργατικά προγράμματα μεταξύ σχολείων και πανεπιστημίων,τα οποία, λειτουργώντας ως συνδετικοί κρίκοι και μετατρέποντας τη γνώση σε διασκέδαση και παιχνίδι, δίνουν την ευκαιρία για νέες αναζητήσεις, προκλήσεις και γνώσεις.