Erasmus+_Heuristic Education and learning of Internationality with Olympic Spirit .

Το 4ο Δημοτικό σχολείο Πρέβεζας με χαρά ανακοινώνει ότι εγκρίθηκε η συμμετοχή τους στο πρόγραμμα Erasmus+ 2020 που αφορά «Συμπράξεις ανταλλαγών μεταξύ σχολείων ΚΑ229», με τίτλο Heuristic Education and learning of Internationality with Olympic Spirit. Στο πρόγραμμα θα συμμετέχουν από την πλευρά μας οι μαθητές των τάξεων της Ε΄ δημοτικού που διδάσκονται τη γαλλική γλώσσα, οι οποίοι θα συνεργαστούν με συνομηλίκους τους από τη Γαλλία.
Συγκεκριμένα, το 4o Δημοτικό Σχολείο Πρέβεζας θα συνεργαστεί με το Ιδιωτικό Σχολείο Άγιος Ιωσήφ Βόλου και δύο γαλλικά δημοτικά, το E. P. P. U. Léopold Sédar Senghor και το École Puits Picard. Και τα δύο σχολεία βρίσκονται στην πόλη Caen στη Βόρεια Γαλλία (Νορμανδία).

Λίγα λόγια για το πρόγραμμα:
Με αφορμή τη διεξαγωγή των Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών Αγώνων του 2024 στο Παρίσι, μαθητές της περιοχής του Καλβαντός θα έρθουν σε επαφή με μαθητές από δημοτικά σχολεία της χώρας μας θέτοντας πολλαπλούς στόχους όπως:
• Εκπαίδευση στον Ολυμπισμό και Παραολυμπισμό, εκπαίδευση στην κοινωνική και πολιτική αγωγή.
• Διμερείς σχολικές ανταλλαγές – επίπεδο δημοτικού και γυμνασίου – ανάμεσα στις σχολικές μονάδες Ελλάδας και της περιφέρειας του Καλβαντός και συνεργασίες για την εφαρμογή παιδαγωγικών πρότζεκτ και μετακινήσεων με θεματικές που σχετίζονται με τον Ολυμπισμό και τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισίου το 2024.
• Αξιοποίηση της Ολυμπιακής κληρονομίας στην ευρωπαϊκή κουλτούρα και ο κεντρικός
ρόλος της Ελλάδας.
• Αξιοποίηση της γαλλικής γλώσσας ως επίσημης γλώσσας του Ολυμπισμού.
• Ενίσχυση της ελληνικής γλώσσας (νέα ελληνικά, αρχαία ελληνικά) στις σχολικές
μονάδες του Καλβαντός που εγγράφονται στο πρότζεκτ.
Οι εκπαιδευτικοί γαλλικής γλώσσας και αγγλικής γλώσσας, που είναι υπεύθυνες για την πραγματοποίηση του προγράμματος, κα Παρασκευή Παππά και κα Κυριακή Δερμιτζάκη, θα καθοδηγήσουν τα παιδιά που θα συμμετέχουν, δίνοντάς τους την ευκαιρία να μοιραστούν την ιστορία και τις αξίες του Ολυμπισμού και Παραολυμπισμού, καθώς και την προετοιμασία των Αγώνων στο Παρίσι το 2024. Επίσης, οι μαθητές θα έχουν τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσουν τη γαλλική γλώσσα και την αγγλική γλώσσα σαν όχημα επικοινωνίας με συνομηλίκους τους στη Γαλλία καθώς και να μοιραστούν την πορεία ζωής σημαντικών Ελλήνων και Γάλλων αθλητών που θα είναι σε επαφή με τις τάξεις του Καλβαντός ή της
Ελλάδας.