Πολωνία 2 1

Συνεργασία με Πολωνικό Σχολείο

Οι μαθητές του Στ΄1 και Στ’2 με την εκπαιδευτικό Αγγλικής  κ. Δερμιτζάκη συμμετέχουν σε μια καινοτόμα δράση, που σκοπό έχει την  γνωριμία και επικοινωνία μας με μαθητές από ένα Δημοτικό σχολείο της Πολωνίας. Συγκεκριμένα, οι μαθητές  μας  ανταλλάσσουν γράμματα με τους Πολωνούς συμμαθητές τους από την πόλη Prudnik  μιλώντας για την σχολική ζωή, την πόλη τους , τοπικά έθιμα κ.ά.  ενισχύοντας τις γνώσεις τους στην χρήση της Αγγλικής για αυθεντικούς σκοπούς, δεξιότητες επικοινωνίας, συνεργασίας και δημιουργικότητας καθώς και την γνωριμία τους με την καθημερινή ρουτίνα, τα ενδιαφέροντα και τον πολιτισμό μιας άλλης Ευρωπαϊκής χώρας.

Αυτήν την εβδομάδα τα παιδιά της Πολωνίας υποδέχτηκαν με ενθουσιασμό τα γράμματα από τους Έλληνες φίλους τους και μας έστειλαν φωτογραφίες. Ελπίζουμε και τα δικά τους γράμματα να έρθουν σύντομα. Τον επόμενο μήνα ανυπομονούμε να ανταλλάξουμε πληροφορίες για τα έθιμα των Χριστουγέννων!

17Nov 17Nov1

Πολωνία 2 1