eTwinning “Making Friends”: νέες δράσεις

Στα πλαίσια της υλοποίησης του Ευρωπαϊκού προγράμματος eTwinning Making friends , οι μαθητές του Δ΄2 μαζί με την εκπαιδευτικό Αγγλικής Κ. Δερμιτζάκη συνεχίσαμε τις εκπαιδευτικές δραστηριότητές μας  για το δεύτερο μήνα του προγράμματος.

Με την ευκαιρία της Πανευρωπαϊκής Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου (06/02/2024)  συζητήσαμε, προβληματιστήκαμε και δημιουργήσαμε μαζί με τα άλλα συνεργαζόμενα σχολεία, ένα ημερολόγιο  με τις δράσεις μας για την ενημέρωση των μαθητών και μαθητριών σχετικά με τους κανόνες για το ασφαλές διαδίκτυο,  προωθώντας τη θετική χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας. Εμείς αναλάβαμε τον μήνα Ιούνιο.

Επίσης συστηθήκαμε στα παιδιά από τα άλλα σχολεία, χρησιμοποιώντας δακτυλόκουκλες και κουκλάκια κατασκευασμένα από τα παιδιά, επικοινωνώντας στα αγγλικά μέσα από παιγνιώδεις δραστηριότητες.

Preveza 4th : Introducing ourselves           video

7 PrevezaJunecalendar