ΣΤ΄ τάξη

Σχ.Έτος:2021-2022

ΤΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΤΡΟΧΙΑ ΚΥΚΛΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ

Το πρόγραμμα με τίτλο «Τα σχολικά βιβλία σε τροχιά κυκλικής οικονομίας», εμπνεύστηκε από το εκπαιδευτικό εργαλείο: «Your turn: Make your mark in design» το οποίο είναι προϊόν συνεργασίας ερευνητών, εκπαιδευτικών και μαθητών και εκδόθηκε από το Πανεπιστήμιο Delft University of Technology, σχεδιάστηκε με στόχο να εισάγει τα παιδιά στην έννοια της κυκλικής οικονομίας και στις διαδικασίες που ακολουθούνται στα πλαίσια αυτής για τη σχεδίαση καινοτόμων προτάσεων με στόχο την επίλυση προβλημάτων λαμβάνοντας υπόψη τις ανάγκες των άμεσα εμπλεκομένων.
Στα εργαστήρια που πραγματοποιήθηκαν οι μαθητές του ΣΤ1 & ΣΤ2 με τις εκπαιδευτικούς κ. Αυγή Βάνη & Ανθή Τσουμάνη αντίστοιχα, αφού εξοικείωσαν τα παιδιά με τις έννοιες «γραμμικό» και «κυκλικό» μοντέλο οικονομίας, προχώρησαν στη διαδικασία σχεδιασμού νέων / καινοτόμων προτάσεων παίρνοντας αφορμή από τη χρήση των σχολικών βιβλίων στην Ελλάδα.
Ακολουθεί υλικό των δραστηριοτήτων των εργαστηρίων:

ΣΤ1-Δραστηριότητες

ΣΤ2-Δραστηριότητες