I want to be eco

ECO FRIENDLY

I want to be eco

Τη φετινή σχολική χρονιά, 2022-2023, στο σχολείο μας υλοποιήθηκε εκπαιδευτικό πρόγραμμα eTwinning, με τίτλο «ENVIRONMENT AND WAYS TO BE ECO FRIENDLY», στο πλαίσιο του μαθήματος των εργαστηρίων δεξιοτήτων. Το πρόγραμμα αυτό πραγματοποιήθηκε από το Δ2 υπό την εποπτεία και καθοδήγηση της Κας Εύης Παππά σε συνεργασία με άλλα 3 δημοτικά σχολεία από την Ισπανία, την Τουρκία και την Γεωργία.

Στόχος του προγράμματος ήταν οι μαθητές να κατανοήσουν την έννοια της περιβαλλοντικής αλλαγής και να υιοθετήσουν  θετική στάση απέναντι στη προστασία του περιβάλλοντος.

Οι μαθητές παρουσίασαν τον εαυτό τους και το σχολείο τους στα αγγλικά, σχεδίασαν αφίσες,  μοιράστηκαν τις εργασίες στους με τους εταίρους, πρότειναν λύσεις για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής, αναπτύσσοντας κριτική σκέψη και καλλιεργώντας την δεξιότητα της επίλυσης προβλημάτων και συναντήθηκαν διαδικτυακά με τους μαθητές των άλλων σχολείων.

IMG 2729tempImageToBTHA

REUSECountriesSave the forest