Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Δημαρχείο Νάξου

Την Τρίτη 9/4/2024 η ΣΤ’ τάξη και το Ε’2 τμήμα του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Δημαρχείο της Νάξου, στο πλαίσιο του μαθήματος της Κοινωνικής και Πολιτικής  Αγωγής . Τους μαθητές και τις μαθήτριες υποδέχτηκαν εγκάρδια ο Δήμαρχος , κύριος Λιανός Δημήτριος και η κυρία Καμπούρη Ελένη , Διευθύντρια  Διοικητικών Οικονομικών , στο τμήμα οικονομικών υπηρεσιών. Τα παιδιά έλαβαν τις θέσεις τους , στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου. Η κυρία Καμπούρη  ξενάγησε τους/τις  μαθητές /τριες  στην ιστοσελίδα του Δήμου Νάξου και Μικρών Κυκλάδων και τους μίλησε για τα τμήματα από τα οποία αποτελείται ο συγκεκριμένος  Δήμος , τα επαγγέλματα που υποστηρίζει, τα έργα με τα οποία ασχολείται αυτό το διάστημα, τις διάφορες δράσεις του Δήμου σε πολιτιστικό επίπεδο κ.α. Επιπλέον , τα  παιδιά έθεσαν τα δικά τους ερωτήματα σχετικά με τη διοίκηση των Δήμων (προβλήματα-θέματα που προκύπτουν και απασχολούν τα μέλη του Δημοτικού συμβουλίου, πώς γίνονται οι συνεδριάσεις ,τον ρόλο του Δημάρχου και των Δημοτικών Συμβούλων κ.α. ) , την οικονομική οργάνωση  ( έσοδα-έξοδα) αλλά και τις εκλογές που πραγματοποιούνται στους Δήμους ( πότε γίνονται, πώς γίνονται κ.α. ).  Ευχαριστούμε θερμά την κυρία Καμπούρη Ελένη  για την εξαιρετική ομιλία της  και για την μεταλαμπάδευση  των γνώσεών της  στους/ις μαθητές/τριες του σχολείου μας.

1715340995069 1715340995048IMG fa02e00dbd2d7d1050ef9c1c28c3f407 V