Το σχολείο μας

Το 4ο 6/θ Δημοτικό Σχολείο Καρπενησίου, το σχολείο μας, βρίσκεται στην ελατόφυτη περιοχή του Καρπενησίου, περιτριγυρισμένο από δάση και ψηλά βουνά. Ιδρύθηκε περίπου το 1984 και το 1988 το σχολείο μας απέκτησε τη δική του στέγη μαζί με 4ο Νηπιαγωγείο Καρπενησίου στην περιοχή των Αγίων Ευρυτάνων.

Σήμερα στη σχολική μας μονάδα φοιτούν περίπου 110 μαθητές. Λειτουργούν 7 τμήματα διδασκαλίας στο πρωινό ωράριο, Τμήμα Ένταξης και 1 τμήμα στο ολοήμερο πρόγραμμα. Το σχολείο διαθέτει εργαστήριο πληροφορικής, βιβλιοθήκη, αίθουσα εκδηλώσεων, γυμναστήριο και εξωτερικούς χώρους άθλησης (γήπεδο βόλεϊ, μπάσκετ).

Όραμα του σχολείου είναι η συνεργασία και η μάθηση, ο σεβασμός της διαφορετικότητας, η απόκτηση ενσυναίσθησης και η δημιουργία δεσμών. Κεντρικές αξίες που θέλουμε να διέπουν τη σχολική ζωή αποτελούν η αγάπη, η αλληλοκατανόηση, ο αλληλοσεβασμός, η υπευθυνότητα, η συνέπεια, η συνεργασία, η αλληλεγγύη, η περιβαλλοντική συνείδηση, η προστασία της υγείας, η ισότητα και η δημοκρατία.