Journey to shapes island eTwinning 2020-21 διάχυση του έργου

Το ταξίδι μας στα νησιά των σχημάτων με το eTwinning  έργο μας “Journey to shapes island” τελείωσε. Το έργο ξεκίνησε τον Νοέμβριο στο σχολείο, συνεχίστηκε το Δεκέμβριο με την τηλεκπαίδευση και τελείωσε τον Ιανουάριο στο σχολείο. Πρόκειται για ένα έργο παιδοκεντρικού χαρακτήρα με δραστηριότητες σχετικές με τα ενδιαφέροντα και τις ικανότητες των παιδιών. Μέσα από το έργο τα παιδιά απέκτησαν βασικές έννοιες και δεξιότητες μαθηματικών, έζησαν εκπαιδευτικές εμπειρίες στις οποίες συμμετείχαν ενεργά και ανέπτυξαν  δεξιότητες απαραίτητες σε μαθητές  του 21ου αιώνα. Το έργο προώθησε την επικοινωνία και τη συνεργασία μαθητών, εκπαιδευτικών και γονέων των συνεργαζόμενων σχολείων και χωρών σε κλίμα φιλίας,  συνεργασίας και έμπνευσης. Τα συνεργατικά προϊόντα του έργου αποτελούν καινοτόμες δράσεις καθώς η μάθηση επιτυγχάνεται μέσα από τη φύση, την τέχνη, το παιχνίδι, την τεχνολογία. Είμαστε περήφανοι που συμμετέχουμε σε αυτό το έργο και ευχαριστούμε όλους τους φίλους μας από τα σχολεία της Τουρκίας, της Ελλάδας και της Ρουμανίας.

Mε μεγάλη χαρά πήραμε τα αναμνηστικά του αγαπημένου μας ταξιδιού στα νησιά των σχημάτων.

Our journey to the islands of shapes with our eTwinning project “Journey to shapes island” is over.The project started in November at  school, continued in December with the distance learning and ended in January at school. It is a child-centered project with activities related to the interests and abilities of children. Through the project, the children acquired basic concepts and skills of mathematics, lived educational experiences in which they actively participated and developed skills necessary for students of the 21st century.The project promoted the communication and cooperation of students, teachers and parents with the collaboration of  schools and countries in an atmosphere of friendship, cooperation and inspiration. The collaborative products of the project are innovative actions as learning is achieved through nature, art, play, technology. We are proud of participating in  this project and thank all our friends from the schools of Turkey, Greece and Romania.

Οι γονείς μας αξιολόγησαν το έργο πολύ θετικά καταγράφοντας τη γνώμη τους και συμπληρώνοντας ερωτηματολόγιο αξιολόγησης.