eTwinning 2019-20 Ετικέτες ποιότητας

Συγχαρητήρια! Το σχολείο σας βραβεύθηκε με την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας για την τελειότητα της εργασίας σας στο έργο eTwinning “Autumn Festival in My Country”. Αυτό σημαίνει πως η εργασία σας, η εργασία των μαθητών και του σχολείου σας έχει αναγνωριστεί στο υψηλότερο Ευρωπαϊκό επίπεδο.

Συγχαρητήρια! Το σχολείο σας βραβεύθηκε με την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας για την τελειότητα της εργασίας σας στο έργο eTwinning “Soil STEAM”. Αυτό σημαίνει πως η εργασία σας, η εργασία των μαθητών και του σχολείου σας έχει αναγνωριστεί στο υψηλότερο Ευρωπαϊκό επίπεδο.

Σαν αποτέλεσμα, θα λάβετε ένα πιστοποιητικό το οποίο μπορείτε να επισυνάψετε στην ιστοσελίδα σας και να το εκθέσετε σε μία περίοπτη θέση στο σχολείο σας. Επίσης, το έργο σας θα εμφανιστεί σε έναν ειδικό χώρο της Ευρωπαϊκής Διαδικτυακής Πύλης στο www.etwinning.net.

Για μία ακόμη φορά, συγχαρητήρια για αυτό το μοναδικό επίτευγμα και ελπίζω να συναντηθούμε σε κάποια από τις εκδηλώσεις eTwinning κατά τη διάρκεια του έτους.

Με τους καλύτερους χαιρετισμούς μου
eTwinning Team

Το σχολείο μας με μεγάλη χαρά δέχτηκε την επιβράβευση με την ετικέτα ποιότητας στα έργα eTwinning που συμμετείχαμε κατά το σχολικό έτος 2019-20.Η επιβράβευση μας κάνει περήφανους και μας ενθαρρύνει να συμμετέχουμε σε παρόμοια έργα, εκπαιδευτικοί και μαθητές και να πειραματιζόμαστε σε πρακτικές και μεθόδους που προάγουν την εκπαιδευτική διαδιακασία, τη συνεργασία και την ανταλλαγή ιδεών μεταξύ των σχολείων της Ελλάδας και της Ευρώπης.

Τα έργα μας που βραβεύτηκαν είναι “Η παρέα των ζωγράφων η παλέτα των χρωμάτων” , “Soil STEAM” και “Autumn festival in my country”.

Ευχαριστούμε την εθνική υπηρεσία eTwinning και κυρίως τα παιδιά μας και τους γονείς τους που συμμετείχαν με ενθουσιασμό και δημιουργική διάθεση κατά την πραγματοποίηση των προγραμμάτων μας.

Λίγα λόγια από την αξιολόγηση των έργων:

“Η παρέα των ζωγράφων η παλέτα των χρωμάτων”

Συγχαρητήρια! Μόλις σου απονεμήθηκε η Ετικέτα Ποιότητας για το έργο Η παρέα των ζωγράφων -Η παλέτα των χρωμάτων .

Υλοποιήσατε ένα καινοτόμο έργο που προσέφερε εικαστικές εμπειρίες στους μικρούς μαθητές σας.

Θετικά στοιχεία
-Θεματολογία
-ξεκάθαροι στόχοι
-οργάνωση TwinSpace
-χρονοδιάγραμμα δραστηριοτήτων
-επικοινωνία / συντονισμός και συνεργασία των εκπαιδευτικών που συμμετείχαν στο έργο
-χρήση εργαλείωνΤΠΕ για την παραγωγή παρουσιάσεων, βιβλίων, κολλάζ και βίντεο
-δράσεις για την ασφάλεια στο διαδίκτυο
-Διάχυση / προβολή του έργου
-Αξιολόγηση

“Soil STEAM”

Συγχαρητήρια! Μόλις σου απονεμήθηκε η Ετικέτα Ποιότητας για το έργο Soil STEAM.

Το έργο σας αποτελεί μία ενδιαφέρουσα πρόταση ενεργοποίησης των μαθητών στο πλαίσιο της περιβαλλοντικής αγωγής.
Θετικά σημεία:
-η θεματολογία, οι ξεκάθαροι στόχοι και η μέθοδος που επιλέξατε για την υλοποίησή του
-η ενεργή εμπλοκή μαθητών στις δραστηριότητες
-η επικοινωνία και συνεργασία των εκπαιδευτικών που συμμετείχαν στο έργο
-σωστά σχεδιασμένες και υλοποιήσιμες δραστηριότητες για το περιβάλλον, το έδαφος και την προστασία του
-χρήση εργαλείων ΤΠΕ από τις εκπαιδευτικούς για την δημιουργία των συνεργατικών προϊοντων

“Autumn festival in my country”

Συγχαρητήρια! Μόλις σου απονεμήθηκε η Ετικέτα Ποιότητας για το έργο Autumn Festival in My Country.

Το έργο που υλοποιήσατε ήταν μια αξιόλογη πρόταση ενεργοποίησης των μικρών μαθητών. Στα θετικά σημεία του έργου μπορούμε να αναφέρουμε τα εξής: το έργο διακρίνεται από πρωτοτυπία θέματος ,αξιοποιεί ποικίλες παιδαγωγικές μεθόδους, υπάρχει σαφής ενσωμάτωση των δραστηριοτήτων στο αναλυτικό πρόγραμμα, το έργο βοηθά τους μαθητές να αναπτύξουν τις δεξιότητες και ικανότητές τους, τα εργαλεία ΤΠΕ υποστηρίζουν τη συνεργασία των εταίρων, υπάρχει αποτελεσματική επικοινωνία και συνεργασία. Με βάση τα προαναφερθέντα, είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε ότι σας απονέμεται η Ετικέτα Ποιότητας για το έργο σας.

2 σχόλιαστο “eTwinning 2019-20 Ετικέτες ποιότητας

Τα σχόλια είναι κλειστά.