Άρθρα ανά μήνα: Απρίλιος 2024
Πρόγραμμα Αγωγής Στοματικής Υγείας
Στα πλαίσια του Προγράμματος Αγωγής Στοματικής Υγείας του Υπουργείου Υγείας σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού υλοποιήθηκαν στο Νηπιαγωγείο μας δράσεις από το Οδοντιατρικό Τμήμα του Κέντρου Υγείας Βέροιας. Οι δράσεις είχαν στόχο την απόκτηση εμπειριών και γνώσεων στα κύρια θέματα που σχετίζονται με τη στοματική υγιεινή (στοματική κοιλότητα, δόντια, πως βουρτσίζω τα δόντια, τι πρέπει να τρώω για να έχω γερά δόντια, ποιες τροφές καταστρέφουν τα δόντια, σε ποιες τροφές βρίσκεται ‘κρυμμένη’ η ζάχαρη κ.λ.π.). Επίσης, η αναγνώριση της αναγκαιότητας λήψης κατάλληλων προληπτικών μέτρων για μια καλή στοματική υγεία (τήρηση των κανόνων στοματικής υγιεινής, τακτικός έλεγχος των δοντιών από τον οδοντίατρο, καθαρισμός ή φθορίωση δοντιών).
Ευχαριστούμε το προσωπικό του Κ.Υ. Βέροιας και ειδικότερα την Οδοντίατρο κ. Ελένη Παραλυκίδου και την Επισκέπτρια Υγείας κ. Ελένη Στεργίου που πραγματοποίησαν τις δράσεις στο χώρο του Νηπιαγωγείου μας.
Οι πασχαλινές μας δημιουργίες
ΟΜΑΛΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΤΩΝ ΝΗΠΙΩΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
Στα πλαίσια της ομαλής μετάβασης των νηπίων στο Δημοτικό επισκεφτήκαμε με τα νήπια το 3ο Δημοτικό Μακροχωρίου. Τα παιδιά του Νηπιαγωγείου προσέφεραν στα παιδιά του Δημοτικού ένα μεγάλο πασχαλινό αυγό φτιαγμένο με τα χεράκια τους. Οι δασκάλες της Α΄ Δημοτικού, κ. Τσανακτσίδου Ροδή και κ. Βασιλοπούλου Άννα μας υποδέχτηκαν με αγάπη και πρόθυμες να μας λύσουν τις απορίες μας. Συζητήσαμε μαζί τους για τα μαθήματα και τον τρόπο που διδάσκονται. Ύστερα περιηγηθήκαμε στους χώρους του σχολείου. Ευχαριστούμε πολύ τις εκπαιδευτικούς της Α΄ Δημοτικού για την φιλοξενία αλλά και για τα δωράκια που προσέφεραν στους μαθητές μας! Το Σχέδιο Δράσης έχει σαν στόχο την εξοικείωση των παιδιών του Νηπιαγωγείου με τον φυσικό χώρο του Δημοτικού σχολείου, καθώς και με τις παιδαγωγικές διαδικασίες της Α΄ Δημοτικού, ώστε να αποβάλλουν τυχόν αγωνίες και άγχη για τη νέα εκπαιδευτική βαθμίδα και να γίνει, έτσι, όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα και πιο φυσικά η μετάβαση τους σε αυτήν.
Βάφουμε αυγά…
Το “κυνήγι των κρυμμένων πασχαλινών αυγών”
Στο νηπιαγωγείο μας αναβιώσαμε το έθιμο του κυνηγιού των πασχαλινών αυγών. Αυτό το δημοφιλές παιχνίδι χρονολογείται από τον 18ο αιώνα και συνεχίζεται μέχρι και σήμερα.
Τα παιδιά χωρίστηκαν σε 2 ομάδες και ανακάλυψαν τα κρυμμένα αυγά στην αυλή του σχολείου. Νικήτρια ομάδα ήταν αυτή που συγκέντρωσε τα περισσότερα αυγά.