Άρθρα ανά μήνα: Μάιος 2023
Πάμε μουσείο ;
Χρόνια πολλά
Το νηπιαγωγείο στη θεατρική παράσταση: “Τα Γουρουνάκια Κουμπαράδες”
Την Πέμπτη 11-5-2023 τα παιδιά του Νηπιαγωγείου επισκέφθηκαν το Χώρο Τεχνών της Βέροιας όπου παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση “Τα Γουρουνάκια Κουμπαράδες” του Ευγένιου Τριβιζά !
Ο Τριβιζάς είναι γνωστός και καταξιωμένος παραμυθάς και στο συγκεκριμένο θεατρικό του σαφώς και έχει έναν κώδικα αξιών, τον οποίο πραγματεύεται και δουλεύει, προκειμένου να τον μεταδώσει μέσα από το θεατρικό λόγο.
Μεταφέροντας τους κανόνες της ζωής που βασίζονται στην αιώνια αντίθεση μεταξύ πλούτου και φτώχειας, μεταξύ ταπεινότητας και αλαζονείας, μεταξύ εκμετάλλευσης και παραγωγής, στον φτιαχτό από τον ίδιο τον συγγραφέα κόσμο των “κουμπαράδων”, άδειων και γεμάτων, με την κλασική μορφή που έχουν όλοι οι κουμπαράδες, δηλαδή “γουρουνάκια”, ο Τριβιζάς περνάει τα υγιή του μηνύματα στον μικρόκοσμο των παιδιών, λέγοντας αυτά που θέλει να πει.
…κάτι θα γίνει! Θα τα καταφέρουμε! Θα τα βγάλουμε πέρα! Έχουμε ο ένας τον άλλο! Αυτό έχει σημασία! Είμαστε φίλοι! Κι η φιλία μας αυτή είναι πολυτιμότερη από το καθετί! Από όλα τα φλουριά και τις λίρες του κόσμου…..
Το έργο παρουσίασε ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ημαθίας.
Ευχαριστούμε πολύ όλους τους συντελεστές της εξαιρετικής παράστασης !!!!
Ομορφαίνουμε την αυλή μας, ομορφαίνουμε τη ζωή μας !!!
Ο Σύλλογος Διδασκόντων σε συνεργασία με τους γονείς, διαμόρφωσε μέρος του αύλειου χώρου και υλοποίησε το σχέδιο δράσης με τίτλο: «Ομορφαίνουμε την αυλή μας, ομορφαίνουμε τη ζωή μας». Τα παιδιά έφεραν λουλούδια και φυτόχωμα. Προσκαλέσαμε τους γονείς οι οποίοι ανταποκρίθηκαν με μεγάλη χαρά. Χωριστήκαμε σε ομάδες, φυτέψαμε τα λουλούδια στα παρτέρια, τα ρίξαμε φυτόχωμα, τα σκαλίσαμε και τα ποτίσαμε. Ευχαριστούμε όλους όσους συνέβαλαν στην ολοκλήρωση της δράσης μας.
Ο ανθόκηπος μας