Φρουτοσαλάτα!

16 Οκτωβρίου, Παγκόσμια Ημέρα Υγιεινής Διατροφής. Σε συνδυασμό με το Φθινόπωρο που ασχολούμαστε αυτήν την εβδομάδα ήταν ευκαιρία να μιλήσουμε για τα φρούτα,τους καρπούς και τα λαχανικά του φθινοπώρου. Μιλήσαμε για τα διατροφικά οφέλη τους, διαχωρίσαμε τα φρούτα από τα λαχανικά που υπήρχαν στο μαγαζάκι μας, κάναμε σχετικά φύλλα εργασίας και την ημέρα λοιπόν της υγιεινής διατροφής τα παιδιά έφεραν στο σχολείο διάφορα φρούτα και ξηρούς καρπούς.

Το κάθε παιδί παρουσίασε στους υπόλοιπους τι έφερε και τα παιδιά παρατήρησαν τα φρούτα και τους ξηρούς καρπούς, τα έπιασαν να νιώσουν το βάρος τους, την υφή τους και τα μύρισαν. Έπειτα προσπάθησαν με κλειστά μάτια να αναγνωρίσουν ποιο φρούτο ή καρπό έπιαναν.

Τα φρούτα καθαρίστηκαν και φτιάξαμε μια θρεπτική πολύχρωμη φρουτοσαλάτα! Την δοκιμάσαμε κι αυτήν και τους ξηρούς καρπούς. Παίξαμε και τους “γευσιγνώστες”, αναγνωρίζοντας με κλειστά μάτια τι δοκιμάζαμε.

Ήταν ένα πλούσιο πρωινό σε βιταμίνες, αρώματα και γεύσεις!