Βρύσες του χωριού

IMG_8203

Στο πλαίσιο του προγράμματος «Νερό πηγή ζωής» που διαπραγματευόμαστε στο σχολείο αυτό το διάστημα βγήκαμε έναν περίπατο στο χωριό και με την φωτογραφική μας μηχανή φωτογραφίσαμε παραδοσιακές βρύσες.

Τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα να δουν πως έπαιρναν οι άνθρωποι νερό τα παλιά χρόνια . Είδαμε την «τουλούμπα», που σημαίνει υδραντλία και αποτελούνταν από έναν χειροκίνητο μοχλό ο οποίος μετακινείται προς τα πάνω και ακολούθως προς τα κάτω για να αρχίσει να τρέχει το νερό.

IMG_8154

IMG_8179

IMG_8190
IMG_8196

Είδαμε επίσης παραδοσιακή πέτρινη βρύση με ειδική αντλία που έμοιαζε με το κεφάλι ενός ζώου. Τα παιδιά είδαν και τις βρύσες που υπάρχουν στην αυλή του νηπιαγωγείου μας και έκαναν τις απαραίτητες συγκρίσεις.IMG_8227

IMG_8235

IMG_8242

IMG_8247

Τα παιδιά  γύρισαν στο σχολείο  ενθουσιασμένα γιατί είδαν κάτι που ήταν πρωτόγνωρο γι’ αυτά αφού δεν είχαν ξαναδεί την «τουλούμπα» και κατάλαβαν πόσο κοπιαστικό ήταν να πάρουν λίγο νερό τη στιγμή που σήμερα ανοίγουν τη βρύση του σπιτιού τους και μπορούν να έχουν όσο νερό θέλουν.