Μάι 22 26

Την Τετάρτη 25-05-2022 πραγματοποιήθηκε στο θέατρο Μελίνα Μερκούρη εκδήλωση με θέμα: “100 χρόνια από τη Μικρασιατική καταστροφή”. Σε ένα κατάμεστο θέατρο και με μεγάλη επιτυχία παρουσιάστηκε μέσα από αποσπάσματα  λογοτεχνικών βιβλίων, ο πόνος του  ξεριζωμού χιλιάδων Ελλήνων  από τη Σμύρνη αλλά και η νοσταλγία των χαμένων πατρίδων. Τον συντονισμό της εκδήλωσης επιμελήθηκε η  καθηγήτρια Δοκοπούλου Αικ., την επιλογή των λογοτεχνικών κειμένων έκαναν οι καθηγήτριες Δοκοπούλου Αικ. και Μπατίλα Θ. Την προετοιμασία της χορωδίας επιμελήθηκε η καθηγήτρια Σάββα Β. και του χορευτικού η καθηγήτρια Γεωργακάκη Χ.

Την εκδήλωση τίμησαν η Αντιδήμαρχος Παιδείας του Δήμου Γλυφάδας κα Καράχου η πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής κα Καραβουσάλη, εκπρόσωποι του τμήματος παιδείας του Δήμου Γλυφάδας και η Πρόεδρος του Συλλόγου Μικρασιατών Γλυφάδας και του οργανισμού ΚΑΠΠΑ κα Παπάζογλου. Επίσης, παρευρέθηκαν ο σύμβουλος παιδαγωγικής ευθύνης της Δ’ Διευθυνσης κ. Χονδρογιάννης Ελ. και εκπρόσωποι της Δ’ Διευθυνσης Δ/θμιας Εκπ/σης Αθήνας. Παρόντες στην εκδήλωση ήταν εκπαιδευτικοί, γονείς και κηδεμόνες του 3ου Γυμνασίου Γλυφάδας καθώς και άλλων σχολείων της περιοχής.