Φεβ 18 26

Το σχολείο μας συμμετέχει στο εγκεκριμένο πρόγραμμα του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων : «Life Skills-Δεξιότητες ζωής: Αναπτύσσοντας Ενεργούς πολίτες» το οποίο πραγματοποιείται σε συνεργασία με το Βρετανικό Συμβούλιο (British Council). Σκοπός του  συγκεκριμένου προγράμματος είναι η ανάπτυξη δεξιοτήτων που θα βοηθήσουν τους μαθητές να ανταπεξέλθουν σε ζητήματα και ερωτήματα που αντιμετωπίζουν καθημερινά καθώς επίσης, βελτιώνει την κατανόηση και τις γνώσεις των νέων για την κοινωνική καινοτομία και την επιχειρηματικότητα.

Το πρόγραμμα υλοποιείται κάθε Τρίτη, θα διαρκέσει έξι εβδομάδες και συμμετέχουν όλοι οι μαθητές  Γ’ τάξης.

Την πρωτοβουλία για τη διενέργεια αυτού του προγράμματος στο σχολείο, είχε  η κα Δεκαρίστου Γ., η κα Δοκοπούλου Αικ. και ο κ. Καραμέρος Χρ. (Υποδιευθυντής).