Νοέ 16 15

Το σχολείο μας είναι ένα από τα 150 σχολεία σε όλη την Ελλάδα , που επιλέχθηκαν για να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα  «Νοιάζομαι και δρω»

Το «Νοιάζομαι και Δρω» στοχεύει στην ανάπτυξη της κουλτούρας του εθελοντισμού και της αλληλεγγύης στα παιδιά και στους νέους, καλλιεργώντας πηγαίες και βιώσιμες στάσεις ενεργού κοινωνικής προσφοράς με βιωματικές προσεγγίσεις.

Το έργο υλοποιείται από το Μη Κερδοσκοπικό Σωματείο Δεσμός σε συνεργασία με το Ίδρυμα Λαμπράκη. Για την υλοποίηση του έργου συμπράττουν το Ίδρυμα Μποδοσάκη και το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος.

Το Σαββατοκύριακο 5 και 6 Νοεμβρίου 2016 πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα, η επιμόρφωση 350 καθηγητών από τα 150 σχολεία. Το σχολείο μας εκπροσώπησαν οι καθηγήτριες Δεκαρίστου Γεωργία, Δοκοπούλου Αικατερίνη και η Διευθύντρια του σχολείου Λουμπαρδιά Ευγενία.

Συντονίστρια για το σχολείο μας είναι η εκπαιδευτικός Χιώνη Μαρία (σχολική Σύμβουλος Α’ Αθήνας).