Ευρωπαϊκή Ημέρα για την προστασία των παιδιών ενάντια στη σεξουαλική κακοποίηση

Η 18η Νοεμβρίου έχει καθιερωθεί ως ευρωπαϊκή ημέρα για την προστασία των παιδιών ενάντια στη σεξουαλική κακοποίηση και εκμετάλλευση.
Στο πλαίσιο αυτής της ημέρας οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας αντάλλαξαν σκέψεις, πληροφορίες, ιδέες και διεξήγαγαν δράσεις για την αντιμετώπιση του φαινομένου.
Πιο συγκεκριμένα έγινε ενημέρωση από τον δ/ντή του σχολείου μας για τα δικαιώματα των παιδιών και τις ενέργειες που πρέπει να γίνονται για την προστασία τους από τέτοιου είδος κακόβουλες ενέργειες. Παρουσιάστηκαν video εγκεκριμένα από τον ιστότοπο του Συμβουλίου της Ευρώπης σχετικά με το θέμα, έγιναν συζητήσεις των εκπαιδευτικών με τους μαθητές τους και παρουσιάστηκαν εικαστικές δημιουργίες, που εξέφραζαν τα συναισθήματα των παιδιών.
Στόχος των δράσεων αυτών είναι η ενθάρρυνση ανοιχτών συζητήσεων σχετικές με το θέμα και η ενδυνάμωση των παιδιών για την εξάλειψη της παιδικής σεξουαλικής κακοποίησης.