Εκδρομή στο Ελληνικό Μουσείο Αυτοκινήτων

Στο πλαίσιο του προγράμματος Κυκλοφοριακής Αγωγής που πραγματοποιεί η Δ΄τάξη, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας πραγματοποίησε μια εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα, το Σάββατο, 23 Φεβρουαρίου 2019.
Πιο συγκεκριμένα, οι μαθητές μαζί με τους γονείς τους και τη δασκάλα της Δ΄τάξης, κα Μπέρμπεη Κων/να, επισκέφτηκαν το Ελληνικό Μουσείο Αυτοκινήτων, όπου παρακολούθησαν με πολλή προσοχή και ενδιαφέρον το πρόγραμμα οδικής ασφάλειας, είδαν τον προσομοιωτή της  Φόρμουλα 1,καθώς και μια μεγάλη συλλογή αυτοκινήτων. Μέσα από όλα αυτά οι μαθητές μας ήρθαν σε επαφή με ένα μέρος της ιστορίας του αυτοκινήτου  και έμαθαν πώς να κυκλοφορούν σωστά στο δρόμο ως πεζοί και ως οδηγοί.
Στη συνέχεια γονείς και μαθητές  περιηγήθηκαν σε διάφορα σημεία της πρωτεύουσας  και πέρασαν ευχάριστα τον ελεύθερο χρόνο τους. Ήταν μια εκδρομή πλούσια σε εμπειρίες και ερεθίσματα κι όλοι έμειναν ενθουσιασμένοι δίνοντας  υπόσχεση ότι στην επόμενη εκδρομή του συλλόγου θα είναι όλοι παρόντες.