Τιμούμε το ένδοξο ’40!

28η Οκτωβρίου! Με επισημότητα και λαμπρότητα πραγματοποιήθηκε και φέτος από τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας ο εορτασμός της Εθνικής Επετείου του OXI. Το σχολείο μας παρευρέθηκε στη Δοξολογία που τελέστηκε στον ιερό ναό Αγίου Αποστόλου Παύλου, εκπροσωπούμενο από τον διευθυντή και αντιπροσωπεία του εκπαιδευτικού προσωπικού καθώς και των μαθητών των μεγάλων τάξεων. Η παρουσία τους αποτέλεσε τον ελάχιστο φόρο τιμής στα ιερά σύμβολα της Πατρίδας και της Πίστης μας! Με τη λήξη της Δοξολογίας ο πανηγυρικός λόγος της Εθνικής μας Επετείου εκφωνήθηκε από την εκπαιδευτικό της Ε΄ τάξης, κα. Γκορόγια Σοφία. Με εκτενείς αναφορές στο ιστορικό χρονικό του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου η εκπαιδευτικός με γλαφυρό ύφος εξήρε το απαράμιλλο σθένος και τη γενναιότητα των αγωνιστών του ’40 καταλήγοντας σε βαθύ στοχασμό για τα σημερινά Όχι που καλείται να πει ο άνθρωπος προκειμένου να προασπίσει βασικές αρχές και θεμελιώδεις θεσμούς της κοινωνίας. Μετά το πέρας της ομιλίας και τη λήξη της Θείας Λειτουργίας ακολούθησε κατάθεση στεφάνων στο μνημείο των Ηρώων, καθώς και στα μνημεία του Επισμηναγού Καραθανάση Κων/νου και του Υποσμηναγού Αλεξανδράκη Κων/νου, προκειμένου να αποδοθεί η αρμόζουσα τιμή στους ηρωικά πεσόντες. Η λαμπρότητα της μέρας έκλεισε με την παρέλαση των μαθητών μας, οι οποίοι με την άριστη παρουσία τους τίμησαν με τον δικό τους τρόπο τους ήρωες μας.

Χρόνια πολλά!