ΑΥΤΟΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΑ (SELF) ΤΕΣΤ

Αγαπητοί γονείς, καλή χρονιά!
Σας ενημερώνουμε ότι από την Τετάρτη 8 Σεπτεμβρίου ως και την Παρασκευή 17 Σεπτεμβρίου, οι μαθητές/τριες θα προμηθευτούν έξι (6) δωρεάν αυτοδιαγνωστικά (self) τεστ από τα φαρμακεία, προκειμένου να καλύψουν τις ανάγκες ελέγχου των τριών επόμενων εβδομάδων (13/9 – 3/10), δηλαδή ολόκληρου του Σεπτεμβρίου.
Το self-test θα πραγματοποιείται δύο φορές την εβδομάδα, Τρίτη και Παρασκευή, έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο. Ειδικότερα, την πρώτη εβδομάδα του διδακτικού έτους, το πρώτο τεστ πρέπει να πραγματοποιηθεί έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο τη Δευτέρα 13/9. Οι μαθητές/τριες προσέρχονται στο σχολείο με βεβαίωση αρνητικού αποτελέσματος (θα σας αποσταλεί υπόδειγμα τις επόμενες ημέρες).
Ο διαγνωστικός έλεγχος για τον κορωνοϊό μέσω αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας (self-test) είναι υποχρεωτικός για τους μαθητές και τις μαθήτριες. Εξαιρούνται οι μαθητές/τριες που έχουν νοσήσει από κορωνοϊό το τελευταίο εξάμηνο και πρέπει να προσκομίσουν βεβαίωση νόσησης.
Περισσότερες οδηγίες και πληροφορίες (για τα τεστ, τον αγιασμό κτλ.) θα δοθούν τις επόμενες ημέρες.