Επαναλειτουργία των σχολείων – Αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (self-test)

Από τη Δευτέρα 10 Μαΐου επιστρέφουμε στη δια ζώσης διδασκαλία. Πέρα από τα μέτρα που ήδη ίσχυαν, θα έχουμε και την υποχρεωτική διενέργεια ατομικού διαγνωστικού ελέγχου (self-test) των μαθητών/τριών και όλου του προσωπικού του σχολείου, σύμφωνα με την ΚΥΑ Δ1α/ΓΠ.οικ27707/4-5-2021, ΦΕΚ 1825/5-5-2021.
Το πρώτο διαγνωστικό τεστ πρέπει να γίνει Κυριακή ή Δευτέρα πρωί (για

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Διαγωνισμός «1821 μέτρα σε 200 δευτερόλεπτα»

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Π.Δ.Ε.) Πελοποννήσου, το Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (ΠΕ.Κ.Ε.Σ.) Πελοποννήσου και οι Υπεύθυνοι Φυσικής Αγωγής και Σχολικού Αθλητισμού (Φ.Α.ΣΧ.Α) των Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Π.Δ.Ε. Πελοποννήσου διοργανώνουν, υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Πελοποννήσου, εκπαιδευτικό διαγωνισμό με τίτλο «1821 μέτρα σε 200 δευτερόλεπτα», με σκοπό να συμμετέχουν στον

Παράταση προθεσμίας εγγραφών στην Α΄ Δημοτικού και στο Νηπιαγωγείο

Σύμφωνα με απόφαση του Υπουργείου Παιδείας, οι εγγραφές μαθητών/τριών στην Α΄ Δημοτικού και στο Νηπιαγωγείο για το σχολικό έτος 2021-22 θα πραγματοποιούνται μέχρι και την Τετάρτη 31 Μαρτίου 2021.

Αναστολή λειτουργίας των σχολείων ως τις 29 Μαρτίου

Για άλλες δύο εβδομάδες θα έχουμε κλειστά σχολεία. Έτσι, η εξ αποστάσεως εκπαίδευση θα συνεχιστεί τουλάχιστο μέχρι και Παρασκευή 26 Μαρτίου (από 14.10 ως 17.20).

Παράταση αναστολής λειτουργίας των σχολείων ως τις 16 Μαρτίου

Η αναστολή λειτουργίας όλων των σχολείων της Αρκαδίας παρατείνεται για μια ακόμα εβδομάδα. Έτσι, η εξ αποστάσεως εκπαίδευση θα συνεχιστεί τουλάχιστο μέχρι  και Παρασκευή 12 Μαρτίου (από 14.10 ως 17.20).

Ενημερωτική δράση: «Κοντά στους γονείς: ενδοσχολική βία και εκφοβισμός»

Το «Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού Πελοποννήσου» σε συνεργασία με το «Χαμόγελο του Παιδιού» διοργανώνει ενημερωτική δράση για γονείς – κηδεμόνες, με θέμα «Κοντά στους γονείς: ενδοσχολική βία και εκφοβισμός», την Πέμπτη 4 Μαρτίου 2021.

Οδηγίες για τη συμμετοχή υπάρχουν στα συνημμένα έντυπα.

Οδηγίες προς γονείς

Οδηγίες σύνδεσης

Συχνές ερωτήσεις

Παράταση αναστολής λειτουργίας των σχολείων

Η αναστολή λειτουργίας όλων των σχολείων της Αρκαδίας παρατείνεται για μια εβδομάδα. Έτσι, από Δευτέρα 1 Μαρτίου ως και Παρασκευή 5 Μαρτίου θα συνεχιστεί η εξ αποστάσεως εκπαίδευση (από 14.10 ως 17.20).

Εγγραφές στο Νηπιαγωγείο

Εγγραφές μαθητών/τριών στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2021-2022

Για το σχολικό έτος 2021-2022 οι εγγραφές στο Νηπιαγωγείο θα πραγματοποιηθούν  από 1 έως 20 Μαρτίου 2021. Εγγραφές μετά την 20 Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή/ντριας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2021-22, εγγράφονται μαθητές/τριες  γεννημένοι/ες το 2016 (νήπια) και το 2017

Εγγραφές στην Α΄ τάξη

Oι εγγραφές των μαθητών της Α΄ τάξης για το σχολικό έτος 2021-2022 θα πραγματοποιούνται από 01 ως 19 Μαρτίου 2021.

Για το σχολικό έτος 2021-2022 εγγράφονται στην Α΄ τάξη του Δημοτικού τα παιδιά που έχουν γεννηθεί το έτος 2015.

Απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή:

1. Ατομικό Βιβλιάριο Υγείας του παιδιού, στο οποίο φαίνεται ότι έχουν

Αναστολή λειτουργίας των σχολείων λόγω covid-19 από 25/02/2021

Με απόφαση της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας, αναστέλλεται η λειτουργία όλων των σχολείων της Π.Ε. Αρκαδίας από την Πέμπτη 25 Φεβρουαρίου 2021.
Τα μαθήματα θα πραγματοποιούνται με τηλεκπαίδευση με το ισχύον πρόγραμμα, από 14:10 ως 17:20.

Απουσίες μαθητών που συνοικούν με άτομα τα οποία ανήκουν σε ομάδες αυξημένου κινδύνου σχετικά με τη λοίμωξη COVID – 19

Κλειστά τα σχολεία λόγω κακοκαιρίας – Τηλεκπαίδευση

Σήμερα Δευτέρα 18-01-2021, τα σχολεία της Μεγαλόπολης δε θα λειτουργήσουν λόγω της κακοκαιρίας. Το μεσημέρι (14:10-17:20) θα πραγματοποιηθεί τηλεκπαίδευση μέσω webex με το πρόγραμμα που ίσχυε όταν ήταν κλειστά τα σχολεία.

Επαναλειτουργία του σχολείου

Από τη Δευτέρα 11 Ιανουαρίου το σχολείο λειτουργεί κανονικά με το ίδιο ωράριο που λειτουργούσε και πριν την αναστολή λειτουργίας.
Η μετακίνηση των γονέων θα γίνεται με τη βεβαίωση που χρησιμοποιούσαν και πριν, στέλνοντας μήνυμα «μετακίνηση 4».
Συνεχίζουμε να εφαρμόζουμε τα μέτρα προφύλαξης από τον κορωνοϊό.
Καλή χρονιά!!!

Ενημερωτική διάλεξη-παρουσίαση μέσω διαδικτύου για γονείς των μαθητών/τριών Δ΄, Ε΄ και Στ΄ τάξης

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αρκαδίας σε συνεργασία με το EUROPE DIRECT του Δήμου Ναυπλιέων και το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου  του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας διοργανώνουν την Πέμπτη 26 Νοεμβρίου 2020 και ώρα 6:00΄ μ.μ. ενημερωτική διάλεξη-παρουσίαση μέσω διαδικτύου (webinar) για γονείς της Περιφερειακής Ενότητας Αρκαδίας σχετικά με την ασφαλή χρήση του διαδικτύου (internet)

ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

Ανακοινώνεται ότι αναστέλλεται την Παρασκευή 18 Σεπτεμβρίου 2020 η λειτουργία όλων των σχολικών μονάδων του Δήμου Μεγαλόπολης, για την προστασία των μαθητών, λόγω των έκτακτων καιρικών συνθηκών που αναμένεται να επηρεάσουν και το Δήμο Μεγαλόπολης, σύμφωνα με τις εκτιμήσεις της Εθνικής Μετεωρολογικής Υπηρεσίας και τις οδηγίες της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας.

Αγιασμός 2020

Ο αγιασμός για το νέο σχολικό έτος θα τελεστεί τη Δευτέρα 14/09/2020 στις 10.30. Στο προαύλιο θα εισέλθουν μόνο τα παιδιά, απαραιτήτως με μάσκα. Θα παραλάβουν τα βιβλία τους και θα σχολάσουν στις 11.30.