Οι Μέλισσες έρχονται στη Σύρο

Νοέ 202221

9716572012f06f17d3f0495426ca8370 honey bees clipartΜιλάμε για τις μέλισσες, μιλάμε για τη ζωή μας στον πλανήτη και γινόμαστε οι μελισσοπράκτορες των Κυκλάδων!

Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα στο Σχολείο : ” Γύρη, γύρη όλοι”

Στόχος του συγκεκριμένου προγράμματος είναι να φέρουμε τους μαθητές πιο κοντά στην έννοια της επικονίασης, προκειμένου να αντιληφθούν γιατί αυτός ο μικρός επικονιαστής είναι τόσο σημαντικός στη ζωή μας αλλά και στον τρόπο που επηρεάζει την τροφή μας. Τα παιδιά θα φορέσουν τις μελισσοστολές τους, θα μεταμορφωθούν σε μέλισσες και με βιωματικούς τρόπους θα μάθουν για την οργανωμένη κοινωνία των μελισσών. Θα ανακαλύψουν την ύπαρξη των “μοναχικών μελισσών” και το σημαντικό ρόλο που διαδραματίζουν στην ζωή μας, τους κινδύνους που διατρέχουν και στη συνέχεια θα βρουν λύσεις  προκειμένου να τις προστατέψουν. Αυτό θα γίνει με την κατασκευή ενός ξενοδοχείου εντόμων, μιας χειροποίητης ξύλινης κατασκευής που αποτελεί καταφύγιο για τις μοναχικές μέλισσες αλλά και με τη δημιουργία “σποροβόμβας”, μπάλες από πηλό, χώμα και σπόρους, τροφή για όλες τις μέλισσες.

Δράση στο Κοινό – Πάρκο Μεταμόρφωσης : Οι μαθητές του σχολείου, αφού έχουν αποκτήσει όλα τα απαραίτητα εργαλεία από την δράση μας στο σχολείο, καλούνται να “εκπαιδεύσουν” το κοινό σε ζητήματα που αφορούν την προστασία της μέλισσας. Το κοινό θα μπορεί να μεταφερθεί σε τρεις σταθμούς. 1. Σταθμός κατασκευής ξενοδοχείου εντόμων : όπου θα μάθουμε πως κατασκευάζεται ένα ξενοδοχείο εντόμων και γιατί είναι σημαντική η ύπαρξή του για τους επικονιαστές. 2. Σταθμός σποροβόμβας : όπου θα μάθουμε να φτιάχνουμε σποροβόμβες προκειμένου να δώσουμε τροφή στους μικρούς αυτούς επικονιαστές.  3. Σταθμός μελισσοκομικών φυτών : όπου θα παίξουμε παιχνίδια αναγνώρισης των μεσογειακών – μελισσοκομικών φυτών, χρησιμοποιώντας όλες μας τις αισθήσεις.

από κάτω από: Γνωρίζουμε..., Μαθητική Εφημερίδα, Νοιαζόμαστε...| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι Μέλισσες έρχονται στη Σύρο