Μια εκδρομή για την ρύπανση

Νοέ 201927

Ρύπανση ακούμε και ρύπανση, δυστυχώς, βλέπουμε.

Στην εκδρομή μας στο Κίνι, την προηγούμενη εβδομάδα, επισκεφθήκαμε το Ενυδρείο της Σύρου, κι ο κ. Αχιλλέας μας εξήγησε πώς λειτουργεί ένα ενυδρείο και τι περιέχει το συγκεκριμένο: ψάρια, όστρακα, μαλάκια και άλλους θαλάσσιους οργανισμούς που όμως ζουν στο Αιγαίο και που συναντάμε στο νησί μας. Κυρίως όμως μιλήσαμε για την ρύπανση που απειλεί πια έντονα τις θάλασσες μας. Κι όταν λέμε ρύπανση, μη φανταστείτε πετρελαιοκηλίδες, ναυάγια, παραλίες – χωματερές, όχι. Αρκεί να παρατηρήσετε πιο προσεκτικά τα βοτσαλάκια μιας παραλίας, όπως κάναμε εμείς στην παραλία μπροστά από το ενυδρείο, μια «καθαρή» παραλία. Ήταν γεμάτη μικροπλαστικά,  θραύσματα δηλαδή πλαστικών, μικρά κομματάκια πλαστικού και πλαστικά καπάκια, που είναι το ίδιο επικίνδυνα με τα πλαστικά και το χειρότερο είναι ότι είναι μικροσκοπικά και δεν φαίνονται.

Τι άλλο χρειάζεται για να πεισθούμε να διώξουμε πια το πλαστικό από τη ζωή μας;

Διαβάστε αν θέλετε περισσότερα κι εδώ.

από κάτω από: Γνωρίζουμε..., Μαθητική Εφημερίδα, Νοιαζόμαστε...| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μια εκδρομή για την ρύπανση

29/3/1896: Ο Σπύρος Λούης ο πρώτος Έλληνας Ολυμπιονίκης στο μαραθώνιο των πρώτων σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων.
Ο Λούης έτρεξε τον μαραθώνιο σε χρόνο 2 ώρες, 58 λεπτά και 50 δεύτερα.