Εκδρομή στο Αθλητικό Κέντρο “Δ. Βικέλας”

Απρ 20249

Εθελοντική αιμοδοσία

Μαρ 202420

Στο σχολείο μας υλοποιήθηκε, πρόσφατα, εκπαιδευτική δράση με στόχο την ευαισθητοποίηση των παιδιών σχετικά με το θεσμό της εθελοντικής αιμοδοσίας.
Δεν μένουμε μόνο στη θεωρία αλλά προχωρούμε και στην πράξη οργανώνοντας αιμοδοσία με τη βοήθεια του Νοσοκομείου της Σύρου!
Σας προσκαλούμε, λοιπόν, να δώσετε αίμα, την Τετάρτη, 27 Μαρτίου 2024 στο Γενικό Νοσοκομείο Σύρου “Βαρδάκειο & Πρώιο” ώρα 9.00-12.30.

Η πρόσκληση απευθύνεται σε γονείς και εκπαιδευτικούς, αλλά και σε κάθε ενήλικο που μπορεί να δώσει αίμα.

Δώσε αίμα, μοιράσου τη ζωή!
Σας περιμένουμε !
Τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί του 3ου Δημοτικού Σχολείου Σύρου.
Δείτε στους παρακάτω συνδέσμους τις αφίσες που φτιάξαμε.

αιμο 2 2

αιμο 1 2

από κάτω από: Εκπαιδευτικά θέματα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εθελοντική αιμοδοσία

Εγγραφές στην Α΄ τάξη για το σχολικό έτος 2024-2025

Φεβ 202429

Οι αιτήσεις για την εγγραφή των μαθητών/τριών που φοιτούν για πρώτη φορά στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου, για το σχολικό έτος 2024-2025, θα πραγματοποιηθούν από1 έως 20 Μαρτίου 2024. Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση της Διευθύντριας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Κατά το σχολικό έτος 2024-2025 στην Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2018 έως και 31-12-2018.

Οι γονείς που επιθυμούν να εγγράψουν τα παιδιά τους στην Α΄ Δημοτικού, μπορούν να προσέρχονται στο σχολείο μας, από τις 8.30 έως και 10.30 τις ημέρες Δευτέρα, Τρίτη και Τετάρτη ενώ την Πέμπτη και Παρασκευή από τις 9.30 έως και 10.30 κατόπιν ραντεβού.(Τηλέφωνο επικοινωνίας 2281088322)

Τα απαραίτητα δικαιολογητικά που θα πρέπει οι γονείς να προσκομίσουν στο σχολείο για την εγγραφή του παιδιού τους είναι:

1. Βιβλιάριο Υγείας του/της μαθητή/τριας ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.
  2. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή. (Α.Δ.Υ.Μ.). Το έντυπο διατίθεται από το σχολείο και μπορεί να κατατεθεί το αργότερο μέχρι τον Ιούνιο. Μπορείτε επίσης να το κατεβάσετε εδώ. ΕΝΤΥΠΟ ΑΔΥΜ
  3. Αποδεικτικό διεύθυνση μόνιμης κατοικίας του, όπως λογαριασμό ΔΕΚΟ, μισθωτήριο συμβόλαιο ακινήτου ή άλλο δημόσιο πρόσφατο έγγραφο, από το οποίο να προκύπτει ρητά η διεύθυνση μόνιμης κατοικίας..
  4. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό, η οποία μπορεί να εκδοθεί ηλεκτρονικά μέσω της ΕΨΠ (gov.gr).Πατήστε εδώ για να συνδεθείτε στην εφαρμογή
  5. Αίτηση που παρέχεται από το σχολείο.
από κάτω από: Εκπαιδευτικά θέματα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εγγραφές στην Α΄ τάξη για το σχολικό έτος 2024-2025
« Παλιότερα άρθρα