Υλοποίηση του προγράμματος του Υ.ΠΑΙ.Θ «Τα βιβλία στο σχολείο»

Αγαπητέ γονέα,

Σας ενημερώνουμε ότι και φέτος θα εφαρμοστεί στο σχολείο μας το πρόγραμμα του Υ.ΠΑΙ.Θ. «Τα βιβλία στο σχολείο». Στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως έχει δημοσιευθεί Υπουργική Απόφαση σύμφωνα με την οποία με απόφαση του συλλόγου διδασκόντων καθορίζονται τουλάχιστον δύο (2) σαββατοκύριακα για κάθε μήνα του διδακτικού έτους, κατά τα οποία τα βιβλία (όχι οι τσάντες) των μαθητών παραμένουν στο σχολείο. Οι διδάσκοντες εκπαιδευτικοί δεν αναθέτουν εργασίες  για τη Δευτέρα μετά τα Σαββατοκύριακα αυτά διαμορφώνοντας ανάλογα το πρόγραμμα της τάξης τους.

Επισημαίνεται, ότι η παραμονή των βιβλίων στο σχολείο δεν αποτελεί μια συμβολική παρέμβαση, αλλά επιδιώκεται οι μαθητές και οι μαθήτριες να μην ασχολούνται με την προετοιμασία μαθημάτων κατά τη διάρκεια αυτού του Σαββατοκύριακου με σκοπό να υποστηριχτεί ουσιαστικά ο μειωμένος χρόνος δημιουργικής επαφής και επικοινωνίας γονέων – παιδιών.

Σε εφαρμογή των ανωτέρω ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας αποφάσισε την επιλογή των παρακάτω ημερομηνιών στις οποίες οι μαθητές θα αφήνουν τα βιβλία στο σχολείο  :

Παρασκευή 20 – 27 Σεπτεμβρίου 2019

Παρασκευή 11 – (Πέμπτη) 24 Οκτωβρίου 2019

Παρασκευή 8 – 22 Νοεμβρίου 2019

Παρασκευή 6 – 13 Δεκεμβρίου 2019

Παρασκευή 10 – 24 Ιανουαρίου 2020

Παρασκευή 14 – 28 Φεβρουαρίου 2020

Παρασκευή 13 – 27 Μαρτίου 2020

Παρασκευή 3 Απριλίου 2020

Παρασκευή 8 – 29 Μαΐου 2020

Παρασκευή 5 Ιουνίου 2020

Copyright © 2019. Με την επιφύλαξη όλων των δικαιωμάτων.