Αξιολόγηση Σχολικής Μονάδας_2021-2022

Παρακάτω σας παραθέτουμε τα αποτελέσματα της αξιολόγησης του Σχολείου μας για το σχολικό έτος 2021-2022

με τα σχόλια και τις προτάσεις της Συντονίστριας Εκπαιδευτικού Έργου ΣΕΕ κας Αναστασίας Τσαβδάρη

aksiologhsh upallhlwn

Παιδαγωγική και μαθησιακή λειτουργία

Θετικά σημεία

-Η άριστη σχέση μεταξύ των εκπαιδευτικών και η καθημερινή επικοινωνία και συνεργασία.
– Η καλλιέργεια θετικού κλίματος στο Νηπιαγωγείο, αποδοχής όλων των παιδιών ώστε αυτό να αντικατοπτρίζει και την εικόνα του Νηπιαγωγείου.
-Η επίτευξη των στόχων μέσω των προγραμμάτων, η ενεργή συμμετοχή όλων των νηπίων σ’ αυτά, η χαρά της δημιουργίας κοινού έργου και αποτελέσματος.
-Οι συνεργατικές σχέσεις με τους γονείς/κηδεμόνες των νηπίων, που απέδωσαν καρπούς στην πολύ καλή λειτουργία του σχολείου.

Διοικητική λειτουργία

Θετικά σημεία
Το νηπιαγωγείο λειτούργησε ομαλά με την επίβλεψη της προισταμένης και σε συνεργασία με το σύλλογο διδασκόντων, σύμφωνα πάντα με τις κείμενες διατάξεις.
Υπήρξε κουλτούρα αυτοβελτίωσης και οργανωμένο πλαίσιο συνεργασίας.
Σημεία προς βελτίωση
Σημείο προς βελτίωση είναι η καλύτερη χρηματοδότηση και αυτονομία της σχολικής μονάδας.

Επαγγελματική ανάπτυξη εκπαιδευτικών
Θετικά σημεία
Η προθυμία για συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε πλήθος ( προαιρετικών)επιμορφώσεων – σε απογευματινές ώρες και Σαββατοκύριακα και η ένταξη των καινοτομιών στην εκπαιδευτική διαδικασία είναι σημαντικό θετικό σημείο.
Σημεία προς βελτίωση
Πάντα υπάρχει χώρος για την επαγγελματική βελτίωση αρκεί να συνεχίσετε με τον ίδιο ζήλο το έργο σας.
Προτάσεις προς βελτίωση
Να συνεχίσετε με το ίδιο ενδιαφέρον και να εμπλουτίζετε τις γνώσεις σας με επιμορφώσεις που αφορούν τα νέα επιστημονικά δεδομένα , όπως: διαφοροποιημένη διδασκαλία, συμπερίληψη, νέα αναλυτικά προγράμματα, κ.ά.