Σχέδιο Δράσης 2022-2023

ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ:
«Oι σχέσεις μεταξύ των μαθητών»
ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ ΔΡΑΣΗΣ
Σκοπός του σχεδίου δράσης είναι η βελτίωση των σχέσεων μεταξύ των μαθητών, η ενίσχυση της επικοινωνίας, της συνεργασίας, της αλληλεγγύης και της εμπιστοσύνης, ώστε να δημιουργηθεί ένα ασφαλές, ευχάριστο και δημιουργικό περιβάλλον μάθησης.

Οι διαμαθητικές διαπροσωπικές σχέσεις μπορούν να επιδράσουν στη συμπεριφορά των μαθητών/τριών, στην ακαδημαϊκή, κοινωνική, ψυχική και συναισθηματική τους ανάπτυξη και κατ’ επέκταση στην προσωπικότητα και στον τρόπο θέασης του εαυτού. Οι μαθητές/τριες που διατηρούν θετικές διαπροσωπικές σχέσεις με τους/τις συμμαθητές/τριές τους μπορεί να έχουν περισσότερες ευκαιρίες για μια πιο ευνοϊκή εξέλιξη στους παραπάνω τομείς, ενώ οι μαθητές/τριες με υψηλό αριθμό αρνητικών συσχετίσεων είναι πιθανό να βιώσουν τις αρνητικές επιπτώσεις αυτών, εντός και εκτός της σχολικής τάξης και ενδεχομένως στη μετέπειτα πορεία της ζωής τους.

Μετάβαση στο padlet.com