Art Code 2021-2022#etwinning_artcode

Το παρόν έργο βασίζεται στις αρχές και στους άξονες της εκπαίδευσης STEΑM.

Eκπονείται από :τρεις χώρες Ελλάδα, Ιταλία, Σερβία, 15 εκπαιδευτικούς, 8 Νηπιαγωγεία με τους μαθητές και τις μαθήτριές τους!

Μέσω των επιστημών STEM και της Τέχνης θα προσεγγίσουμε διάφορους «κώδικες» της ζωής και του κόσμου, θα «αποκωδικοποιήσουμε / αποκρυπτογραφίσουμε» πολυτροπικά μηνύματα  και συμβολισμούς, θα φτιάξουμε δικούς μας κώδικες, γρίφους και αινίγματα.

Βασικός σκοπός του έργου είναι οι μαθητές/τριες μας, να αποκτήσουν δεξιότητες του 21ου αιώνα, ατομικές και κοινωνικές δεξιότητες ζωής, συναισθηματική νοημοσύνη και να καλλιεργήσουν δεξιότητες αλγοριθμικής, κριτικής  και υπολογιστικής σκέψης για την ανάλυση και επίλυση προβλημάτων.

ΣΤΟΧΟΙ

Μέσα από διεπιστημονικές δραστηριότητες  STE(A)M, την έρευνα, την παρατήρηση και τον πειραματισμό, τη συνεργατική και διερευνητική-ανακαλυπτική και βιωματική μάθηση, στοχεύουμε οι μαθητές μας να κατακτήσουν τα εξής:

• Κατανόηση του εαυτού αλλά και του κόσμου, μέσα από την προσέγγιση κωδικών, πολυτροπικών μηνυμάτων και συμβολισμών.
  • Ικανότητα αναγνώρισης και διαχείρισης συναισθημάτων, ενίσχυση της αυτοεκτίμησης, της αυτοπεποίθησης και του αυτοελέγχου, ψυχική ενδυνάμωση και καλλιέργεια της ενσυναίσθησης.
  • Ενδυνάμωση της φαντασίας, καλλιέργεια της δημιουργικότητάς και ελευθερία έκφρασης συναισθημάτων και ιδεών μέσα από την τέχνη.
  • Ανάπτυξη δεξιοτήτων κωδικοποίησης / αποκωδικοποίησης και προγραμματισμού
  • Καλλιέργεια δεξιοτήτων αλγοριθμικής, κριτικής και υπολογιστικής σκέψης
  • Ικανότητα λήψης αποφάσεων, ανάλυσης και επίλυσης προβλημάτων
  • Ικανότητα αποτελεσματικής επικοινωνίας και συνεργασίας
  • Ενίσχυση των ψηφιακών δεξιοτήτων (ψηφιακός εγγραμματισμός)
  • Ενίσχυση της ιδιότητας του ενεργού Ευρωπαίου πολίτη

Ακολουθούν

Μια παρουσίαση των σημαντικότερων σταθμών του προγράμματος

Ένα συγκεντρωτικό ηλεκτρονικό εργαλείο με όλες τις συνεργατικές δράσεις του προγράμματος

Το Χρονολόγιο-Ημερολόγιο του έργου όπως εμφανίζεται στην πλατφόρμα έργων στο eTwinning

Η Πινακοθήκη του έργου μας

Εθνική Ετικέτα Ποιότητας

ΕΘνική Ετικέτα Ποιότητας eTwinning 2021-2022#etwinning_artcode

Ευρωπαική Ετικέτα Ποιότητας

Ευρωπαική Ετικέτα Ποιότητας eTwinning 2021-2022#etwinning_artcode

8ο Πανελλήνιο Συνέδριo eTwinning_Παρουσιάζουμε το artcode 2021-2022.