Eco Team #ecoteametwinning2023-2024

Γενική περιγραφή
Σκοπός αυτού του περιβαλλοντικού προγράμματος eTwinning είναι οι μαθητές να συνειδητοποιήσουν τη σχέση του ανθρώπου με το φυσικό και κοινωνικό του περιβάλλον, να συνειδητοποιήσουν τα περιβαλλοντικά προβλήματα και να δραστηριοποιηθούν προκειμένου να συμβάλουν στη γενική προσπάθεια αντιμετώπισής τους.

Η διεπιστημονική προσέγγιση του θέματος/προβλήματος.
Η έμφαση στην ενεργό συμμετοχή των μαθητών και η χρήση ενεργών μεθόδων: συζήτηση – αντιπαράθεση απόψεων, έρευνα, κριτική επεξεργασία και δράση.
Ο προσανατολισμός στην πρόληψη ή επίλυση περιβαλλοντικών θεμάτων ή προβλημάτων.
Η εστίαση στη βιώσιμη διαχείριση και ανάπτυξη του περιβάλλοντος.
Η εστίαση της προσοχής στην παρούσα και μελλοντική κατάσταση του περιβάλλοντος.
Άμεση δράση σε τοπικό επίπεδο με μακροπρόθεσμα αποτελέσματα σε εθνικό και παγκόσμιο επίπεδο.
Ευαισθητοποίηση για την ορθολογική χρήση των φυσικών πόρων και τη «σωστή χρήση» της Τεχνολογίας.
Παροχή ίσων ευκαιριών για την απόκτηση γνώσεων, δεξιοτήτων, αξιών και στάσεων που απαιτούνται για την Προστασία του Περιβάλλοντος.
Η προώθηση της συνεργασίας, η καλλιέργεια αξιών και η δημιουργία νέων προτύπων, στάσεων και συμπεριφορών ατόμων, ομάδων και κοινωνίας απέναντι στο περιβάλλον.
Το άνοιγμα του σχολείου στην κοινωνία και τη ζωή.
Διαδικασία
Το έργο ξεκινά τον Νοέμβριο του 2023 και ολοκληρώνεται τον Ιούνιο του 2024
Κάθε διακρατική ομάδα
-δηλώνει ένα οικολογικό αφιέρωμα
-διοργανώνει μια συλλογική δραστηριότητα για όλους
-ρυθμίζει την υποσέλιδα στο Twinspace
-δημιουργεί ένα padlet που περιλαμβάνει τη συμμετοχή των γονέων όλων των σχολείων.
-συγκεντρώνει σε ένα εργαλείο web2.0 τα αποτελέσματα
-διαδίδει τη δράση με το hashtag στα Social media.
Η επικοινωνία θα πραγματοποιείται μέσω πολλαπλών πλατφορμών και μέσων, Twinspace, διαδικτυακών συναντήσεων – τουλάχιστον μία φορά το μήνα για τους δασκάλους καθώς και για τους μαθητές.
Θα δημιουργήσουμε μια ομάδα μέσων κοινωνικής δικτύωσης και θα συνεργαστούμε μέσω email, Google docs και μηνυμάτων.
Θα δημιουργήσουμε επίσης νήματα συζήτησης σε κάθε σελίδα και δημοσκοπήσεις για να αξιολογήσουμε τη δουλειά μας.
Οι μαθητές μας θα συμμετέχουν σε κάθε βήμα και θα δημιουργηθούν ομάδες μαθητών διαφορετικών σχολείων.
Επίσης θα μοιράζονται βίντεο, φωτογραφίες και με τη χρήση του web2.0 θα επικοινωνούν μεταξύ τους τη δουλειά τους.
Αποτελέσματα
Τα τελικά μας αποτελέσματα θα είναι
-Ένα δημόσιο TwinSpace,
-Διάδοση των τελικών αποτελεσμάτων της συνεργασίας μας με hashtag στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης,
-Δημοσιεύσεις σε ιστολόγια σχολείων,
-Παρουσίαση στα σχολεία μας για μαθητές και γονείς,
-Συνεργασία με τοπικούς φορείς,
-Συνεργασία με Οικολογικά Σχολεία,  Δίκτυα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης.
-Κανάλι Youtube με τα βίντεο του έργου μας
-Εικονική γκαλερί

Eυρωπαική Εβδομάδα Κώδικα για όλους και το νέο πρόγραμμα ξεκινά…

Gallery Τέχνης του προγράμματος

Οι εκπαιδευτικοί

Οι μαθητές

Τα σχολεία

Χρονοδιάγραμμα εργασιών

Μασκότ

Τα παιδιά ψήφισαν και αποφάσισαν για τον μασκοτούλη του προγράμματος

voting fot the maskot eco team

Maskot voting results

λιφούλης κολαζ

Οικολογικό αφιέρωμα Νο 1_Outdoor Classroom Day

Οικολογικό αφιέρωμα Νο 2_ Παγκόσμια Ημέρα Εδάφους

World Soil Day_ημέρα εδάφους

Οικολογικό αφιέρωμα Νο 3_Eco Christmass

Οικολογικό αφιέρωμα Νο 4_Ζώα υπό εξαφάνιση

ΑΙ poster

Μετάβαση στο padlet.com

Τα παιδιά προγραμματίζουν  το bee-bot για να προστατέψει τα ελάφια , οδηγώντας τα στο καταφύγιο.

426724400 1102905404166178 4866959606692717850 n

Οι εργασίες μας για το αφιέρωμα στα ζώα της Ελλάδας που είναι υπό εξαφάνιση. Το τμήμα μας ασχολήθηκε με το κόκκινο ελάφι που ζει στην Πάρνηθα της Αθήνας, στη Ροδόπη και σε άλλα μέρη της χώρας μας. Τα παιδιά έφεραν πληροφορίες σχετικά με το κόκκινο ελάφι, τους κινδύνους που αντιμετωπίζει και έγραψαν, ζωγράφισαν τα συνθήματα και τους τρόπους που μπορούμε να σώσουμε το κόκκινο ελάφι. Οι εργασίες μας στο παρακάτω έγγραφο

Οικολογικό αφιέρωμα Νο 5_Earth Hour

earth hour 1 1 earth hour 2

Οικολογικό αφιέρωμα Νο 6_Save the bees_World bee Day-20 May

the bee mission

The beebot dance

Μετάβαση στο padlet.com

Μαθαίνουμε για την μέλισσα. Όλες οι εργασίες των παιδιών στο παρακάτω έγγραφο

Λήψη αρχείου

Επίσκεψη μελισσοκόμου στο Σχολείο μας. Τα παιδιά γνώρισαν από κοντά τις μέλισσες, έκαναν ερωτήσεις στους μελισσοκόμους και έπαιξαν κινητικά παιχνίδια στην αυλή, μαζεύοντας γύρη σαν μελισσούλες. Απολαύστε τις δραστηριότητές τους στο παρακάτω έγγραφο.

Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντoς σήμερα
και την γιορτάσαμε με το κλείσιμο του eTwinning Eco Team σε μία διαδκτυακή συνάντηση με όλους μας τους συνεργάτες, βραβεία, κορώνες και πολύ χαρά!
H δράση μας είναι ανάμεσα σε άλλες 3663 που έχουν καταχωρηθεί στον παγκόσμιο χάρτη!

world enviroment map

final students meeting