eTwinning

Η δράση ξεκίνησε επίσημα τον Ιανουάριο του 2005 ως δράση του προγράμματος eLearning της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και το 2007 ενσωματώθηκε στο πρόγραμμα Διά Βίου Μάθησης σαν τμήμα του Comenius. Από το 2014 η ευρωπαϊκή δράση eTwinning αποτελεί μέρος του προγράμματος Erasmus+ (2014-2020), παίζοντας πλέον κεντρικό ρόλο στην υποστήριξη όλων των τύπων ευρωπαϊκής συνεργασίας, στο πεδίο της σχολικής εκπαίδευσης.

Το eTwinning είναι μια πανευρωπαϊκή κοινότητα διδασκαλίας και μάθησης, η οποία προωθεί τη σχολική συνεργασία στην Ευρώπη μέσω της χρήσης Τεχνολογιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών (ΤΠΕ).

Παρέχει συμβουλές, ιδέες και εργαλεία ώστε οι εκπαιδευτικοί να εμπλουτίζουν και να διευκολύνουν τη διδασκαλία τους, ενώ οι μαθητές μαθαίνουν συνεργατικά, μοιράζονται τις γνώσεις τους και ανταλλάσσουν απόψεις με φίλους τους από άλλες χώρες.

eTwinning School Label
Σπουδαία νέα για το σχολείο μας καθώς από το 2023 συγκαταλέγεται για πρώτη φορά ανάμεσα στα eTwinning Σχολεία!

Συνολικά 132 σχολεία (Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης) απ΄όλη την Ελλάδα τιμήθηκαν με τη συγκεκριμένη ετικέτα.

Βασικά κριτήρια για τη διάκριση αυτή, σύμφωνα με την επιτροπή αξιολόγησης, αποτελούν η δέσμευση για συνεργασία, ανταλλαγή ιδεών και πρακτικών και ομαδική εργασία.

Στόχος είναι οι μαθητές των σχολείων αυτών να γίνουν παράγοντες αλλαγής αλλά και τα ίδια τα σχολεία να αποτελέσουν πρότυπα και να εξελιχθούν σε καινοτόμους οργανισμούς μάθησης χωρίς αποκλεισμούς.

Χωρίς τίτλο

eTwinning School Label

Το σχολείο μας συμμετέχει από το 2018 με ποιοτικά και βραβευμένα προγράμματα.

«Η τέχνη οδηγός μου, στις μέρες του κόσμου» Art project Day-eTwinning 2018-2019

“Εφευρέτες παιχνιδιών ….οι ανακυκλωτές της χαράς-!Upcycle toys recycle happines”-eTwinning 2019-2020

«Από τη γη ως το φεγγάρι και πίσω-Τo the moon and back» eTwinning 2020-2021

Art Code 2021-2022#etwinning_artcode