Μίλα Τώρα 2022 #ΜΙΛΑΤΩΡΑ#milatora

logos 1

Σύμφωνα με τον Olweus «Ένας μαθητής/μία μαθήτρια είναι θύμα εκφοβισμού όταν επανειλημμένα και συστηματικά δέχεται βία από έναν ή περισσότερους συμμαθητές. H βία μπορεί να είναι σωματική, λεκτική, συναισθηματική, σεξουαλική ή/και διαδικτυακή. Παράλληλα, ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας, επισημαίνει ότι ο εκφοβισμός αποτελεί μία πολύπλευρη μορφή κακομεταχείρισης, η οποία χαρακτηρίζεται από την επαναλαμβανόμενη έκθεση ενός ατόμου σε φυσική ή/και συναισθηματική επιθετικότητα, όπως πειράγματα, παρατσούκλια, κοροϊδίες, απειλές, παρενόχληση, χλευασμούς, καψόνια, κοινωνικό αποκλεισμό ή διάδοση φημών.

Στο νηπιαγωγείο δεν υπάρχει ο όρος σχολική Βία και Σχολικός εκφοβισμός , παρά μόνο προσπάθειες καλλιέργειας εκείνων των δεξιοτήτων που θα βοηθήσουν τα παιδιά να αντιμετωπίζουν με τρόπους κοινωνικά αποδεκτούς τις διαφωνίες και τις συγκρούσεις τους, με σεβασμό στα ίδια και στους συμμαθητές τους.
Όμως ποτέ δεν είναι νωρίς για την πρόληψη.
Έτσι με αφορμή την επερχόμενη Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής Βίας και του σχολικού εκφοβισμού, οργανώνουμε στις τάξεις μας δράσεις ευασθητοποίησης και καλλιέργειας της ενσυναίσθησης, ενίσχυσης των δεσμών φιλίας και αντιμετώπισης των “δύσκολων” συναισθημάτων. “Μίλα Τώρα” λοιπόν, για ότι σε δυσκολέυει, σε μπερδεύει και στεναχωρεί…
Μίλα στην νηπιαγωγό σου, στους συμμαθητές σου, στην οικογένειά σου!
Μίλα Τώρα!
Φέτος συμμετέχουμε στην   πανελλαδική, ετήσια εκστρατεία “Μίλα Τώρα” που οργανώνουν οι οργανισμοί:
“Το Χαμόγελο του Παιδιού” και το «YouSmile», το Ευρωπαϊκό Εθελοντικό Δίκτυο Μαθητών και Μαθητριών του Οργανισμού με τη συνεργασία του Ευρωπαϊκού Δικτύου κατά του Σχολικού Εκφοβισμού (E.A.N).
Η εκστρατεία εστιάζει στην ενημέρωση, ευαισθητοποίηση και κινητοποίηση ενάντια στο φαινόμενο της Ενδοσχολικής Βίας και τον Εκφοβισμό / Bullying.
τωρα