Μαθητική Εβδομάδα Δράσης “Η δύναμη στο πιάτο σου”_2023

Η φετινή εκστρατεία είναι εμπλουτισμένη με νέες ιδέες και δραστηριότητες και εστιάζει σε 3 από τους 17 Στόχους της Βιώσιμης Ανάπτυξης: στον Στόχο 3 για την Καλή Υγεία και Ευημερία, στον Στόχο 12 για την Υπεύθυνη Κατανάλωση και Παραγωγή και στον Στόχο 13 που είναι η Δράση για το Κλίμα.

Η φετινή δράση
Από το 2000 έως το 2019, η συνολική εγχώρια κατανάλωση αγαθών αυξήθηκε κατά περισσότερο από 65% παγκοσμίως, την ώρα που κάθε χρόνο υπολογίζεται ότι το 1/3 του παραγόμενου φαγητού καταλήγει στους κάδους απορριμμάτων των καταναλωτών και των λιανεμπόρων ή καταστρέφεται λόγω των κακών πρακτικών μεταφοράς και συγκομιδής. Έτσι λοιπόν, η ανάγκη ευαισθητοποίησης και αλλαγής συνηθειών και συμπεριφορών είναι πιο επιτακτική από ποτέ.

Οι δράσεις της φετινής κινητοποίησης διερευνούν τη σχέση μεταξύ των Στόχων 3, 12 και 13, καθώς και τη μεταξύ τους σύνδεση και τον τρόπο με τον οποίο επηρεάζουν ο ένας τον άλλο. Στόχος είναι οι μαθητές και οι μαθήτριες, μέσα από δραστηριότητες και δράσεις, να ευαισθητοποιηθούν σχετικά με το θέμα της υγιούς και βιώσιμης διατροφής και κατανάλωσης, ενώ παράλληλα να καλλιεργήσουν δεξιότητες και να αποκτήσουν νέες γνώσεις πάνω σε θέματα διατροφής, υγείας, βιώσιμης ανάπτυξης και κλιματικής δικαιοσύνης.

ACTION AID

Εικόνα2 1

Εικόνα1

Και η βεβαίωση συμμετοχής μας με δύο υπέροχα δωράκια!

αψτιον Αιδ