Hour Of Code_ Ώρα του Κώδικα 2021

Η καλλιέργεια της υπολογιστικής σκέψης ξεκινά από το νηπιαγωγείο!

Συμμετέχουμε στην Ώρα του Κώδικα-Ηour of Code

Πότε είναι η Ώρα του Κώδικα;

Η Ώρα του Προγραμματισμού λαμβάνει χώρα κάθε χρόνο κατά τη διάρκεια της (Εκπαιδευτικής Εβδομάδας στην Επιστήμη των Υπολογιστών)

Η 2020 Εκπαιδευτική Εβδομάδα στην Επιστήμη των Υπολογιστών θα είναι από την 1η Οκτωβρίου ως τις 12 Δεκεμβρίου, αλλά μπορείτε να φιλοξενήσετε μια Ώρα του Προγραμματισμού κατά την διάρκεια όλου του χρόνου.
Η Εκπαιδευτική Εβδομάδα στην Επιστήμη των Υπολογιστών πραγματοποιείται ετησίως προς αναγνώριση της πρωτοπόρου στους υπολογισμούς που είχε τα γενέθλιά της
(Αξιωματικού-του αμερικανικού ναυτικού- Γκρέις Μάρει Χόπερ στις 9 Δεκεμβρίου 1906).
Γιατί επιστήμη των υπολογιστών;
Κάθε μαθητής θα πρέπει να έχει τη δυνατότητα να μαθαίνει την επιστήμη των υπολογιστών. Βοηθάει στην ανάπτυξη των δεξιοτήτων επίλυσης προβλημάτων, λογικής και δημιουργικότητας. Ξεκινώντας νωρίτερα, οι μαθητές θα έχουν ένα θεμέλιο για επιτυχία σε οποιοδήποτε τυχόν μονοπάτι καριέρας ακολουθήσουν τον 21ο αιώνα.

και το μαγικό ταξίδι συνεχίζεται…