Οι γειτονιές της Ελλάδας

Δεν ξεχνάμε τη ΔΡΑΣΗ του #Πάσχα. ????Φέτος #ΟΛΟΙ #ΜΑΖΙ Γνωρίζουμε τις Γειτονιές της Ελλάδας. Και στηρίζουμε το Δημοτικό Σχολείο στη #Θύμαινα. Μοιράζουμε εικόνες και χαμόγελα. ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ
Το humanstories.gr, μετά από την απροσδόκητα μεγάλη ανταπόκριση σας την περίοδο των Χριστουγέννων σε ανάλογη δράση. Πήραμε μία νέα πρωτοβουλία, να Γνωρίσουμε όλοι μαζί την Ελλάδα μας, Στηρίζοντας το Δημοτικό Σχολείο στη Θύμαινα.
Ελάτε να #ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΜΕ με το Δημοτικό Σχολείο στη Θύμαινα ζωγραφιές και εικόνες από τα #έθιμα του δικού σας #τόπου. Να γνωρίσουμε όλοι μαζί την #Ελλάδα μας. Μέσα από τα μάτια των παιδιών.
Το Πάσχα στην Ελλάδα είναι ιδιαίτερο. Παραπέμπει στο φως. Ελάτε να στείλουμε στο δημοτικό Σχολείο στη Θύμαινα στιγμές και παραδόσεις από το Πάσχα της δικής μας Γειτονιάς. Να προσφέρουμε Φως και Αγάπη στις 3μαθήτριες του Δημοτικού Σχολείου. Και να γίνουμε όλοι μέχρι το Πάσχα μία #Φωτεινή #ΓΕΙΤΟΝΙΑ.
Το Δημοτικό Σχολείο στη Θύμαινα είναι ένα μικρό σχολείο με τρεις μαθήτριες, αλλά σαν σχολείο μετρά πάνω από μισό αιώνα ζωής. Το μικρό Σχολείο αντιμετωπίζει σιωπηλά τα δικά του προβλήματα. Την υγρασία, τις ελλιπείς τεχνολογικές υποδομές, την έλλειψη αύλειου χώρου και θέρμανσης, αυτά είναι μόνο κάποια από τα βασικότερα προβλήματα που αντιμετωπίζει το δημοτικό σχολείο.
Παρόλα αυτά, οι δασκάλες με διάφορες δράσεις προσπαθούν να φωτίσουν την καθημερινότητα των μαθητών τους.
Κι όπως μας αναφέρουν οι δύο δασκάλες, αν τα δεδομένα ήταν καλύτερα, σίγουρα το #δημοτικό_σχολείο_Θύμαινας θα ήταν ένα ζωντανό και πολύχρωμο κέντρο μάθησης.
????#ΕΛΑΤΕ αυτό το Πάσχα ΝΑ Γίνουμε μια Γειτονιά μάθησης και γνώσης, μέσα από τις παραδόσεις μας.
Στείλτε μαζί με τα παιδιά σας ή με τους μαθητές σας τις δικές σας Ζωγραφιές, Στιγμές και Εικόνες στο Δημοτικό Σχολείο Θύμαινας
????Η διεύθυνση είναι: Δημοτικό Σχολείο Θύμαινας. Θύμαινα, Φούρνοι Κορσεών 83400
τηλ. 2275032236
Με αφορμή την παραπάνω πρωτοβουλία συμμετέχουμε σε δράση που στηρίζει βοηθάει και συμπαραστέκεται σε συμμαθητές μας της ακριτικής Ελλάδας.
274303767 5702413919786745 1827134747318506875 n 1