Bravo Schools

Oι ενεργοί πολίτες του αύριο μας παρουσιάζουν τις δικές τους προτάσεις για τη δημιουργία ενός καλύτερου κόσμου!

Ambassador 1@300x 8

Το Bravo Schools  αναδεικνύει τις καλύτερες σχολικές προσεγγίσεις που έχουν αναπτυχθεί από τους εκπαιδευτικούς, τους μαθητές, τα σχολεία σε θέματα κοινωνικής υπευθυνότητας που σχετίζονται με τους Παγκόσμιους Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης του ΟΗΕ.

Αποτελεί μέρος  του εκπαιδευτικού προγράμματος για τους Παγκόσμιους Στόχους, το υλοποιείται σε συνεργασία με το World’s Largest Lesson, το επίσημο πρόγραμμα εκπαίδευσης του ΟΗΕ σε συνέργεια με την UNICEF και την UNESCO, και το οποίο διατίθεται ΔΩΡΕΑΝ στην εκπαιδευτική κοινότητα.

Στόχος μας είναι να συμβάλλουμε στη διαμόρφωση των Ενεργών Πολιτών του αύριο, οι οποίοι θα αναλάβουν δράση απέναντι στις μεγάλες προκλήσεις που αντιμετωπίζει ο πλανήτης μας μέχρι το 2030.

Πολλαπλασιαστική δύναμη: οι μαθητές φορείς μηνυμάτων

Το σχολείο λειτουργεί ως ζωντανός πυρήνας ενημέρωσης, αφύπνισης και ενεργοποίησης των οικογενειών & των τοπικών κοινωνιών ώστε όλοι μαζί να συμβάλλουν στην δημιουργία ενός καλύτερου κόσμου. Η λειτουργία της διάχυσης από εκπαιδευτικό σε μαθητή και από εκεί στην οικογένεια και την τοπική κοινωνία έχει αλυσιδωτή αντίδραση σε πολλαπλά κοινά ανά την Ελλάδα.

Το Bravo Schools ολοκληρώνεται με μία πανελλαδική εκδήλωση τον Ιούνιο, στο πλαίσιο του Bravo Sustainability Week

Bravo Schools

Οι συμμετοχές μας