Διδακτικές επισκέψεις σχολικού έτους 2021-2022

«Δάσος, το πράσινο εργοστάσιο»
Την Τετάρτη 25 Μαΐου 2022 το νηπιαγωγείο μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στο δάσος του Σέιχ Σου, όπου μας υποδέχτηκε η ομάδα Μικροί ήρωες και παρακολουθήσαμε την δράση «Δάσος το πράσινο εργοστάσιο»

dasos prasino ergastirio 1080x1464

τίτλο 2

“Παίζοντας σε παραδοσιακά Μονοπάτια”
Την Τρίτη 1η Μαρτίου 2022 στο νηπιαγωγείο μας υποδεχτήκαμε την κα Βαρβάρα Πίκουλα
με το πρόγραμμά της «Παίζοντας σε Παραδοσιακά Μονοπάτια» που απευθύνεται σε παιδιά πρωτοσχολικής και σχολικής ηλικίας.

Ο χαρακτήρας του προγράμματος, των παραδοσιακών παιχνιδιών και εθίμων είναι διττός, τόσο εκπαιδευτικός όσο και ψυχαγωγικός. Παρουσιάστηκαν ήθη, έθιμα και παιχνίδια που συναντιούνται στην αρχαία Ελλάδα και υιοθετήθηκαν από τον χριστιανικό κόσμο ή από νέα που δημιουργήθηκαν στο πέρασμα των χρόνων, σε συνδυασμό πάντα με τις εποχές του χρόνου τον κύκλο της ζωής και το κοινό εορτολόγιο.
Συγκεκριμένα τα παιδιά δούλεψαν το πρόγραμμα Ελληνική Αποκριά׃
με δρώμενα της ελληνικής αποκριάς, που ζωντανεύουν μπροστά στους μικρούς μαθητές.
Κουδουνάτοι, κορδελάτοι, μάσκες και κατασκευές, καλλιεργούν την φαντασία,
ενισχύουν την κοινωνικοποίηση και ενθαρρύνουν την αυτενέργεια μέσω βιωματικών δράσεων.
Αναζητώντας το βαθύτερο νόημα της μεταμφίεσης και της εξοικείωσης
των παιδιών με πτυχές του υλικού και άυλου πολιτισμού.

«Το Έπος του 40»
Κουκλοθέατρο στο νηπιαγωγείο με τους Ονειροβάτες

και το έπος του 40′

Επετειακά έργα