WRO Hellas 2021-2022

Ο Διαγωνισμός ρομποτικής WRO Hellas 2021-2022 για το νηπιαγωγείοpanellinios prasino fb page cover 01 1 1 scaled  έχει τίτλο:

παραγωγή Ο Πλούτος του τόπου μου banner site 300x300“Γνωρίστε τα προϊόντα του τόπου μας”

Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου δημιουργούν ομάδες 6-10 παιδιών. Η κάθε ομάδα δημιουργεί μία επιδαπέδια πίστα που είναι φτιαγμένη από υλικά της αρεσκείας της και απεικονίζει, με τρισδιάστατο τρόπο, τα τοπικά προϊόντα και την ανάδειξή τους.

Με βοηθό ένα επιδαπέδιο ρομπότ που κινείται στην πίστα, μπορεί να επιδεικνύει τη ροή παραγωγής Ελληνικών παραδοσιακών προϊόντων όπως: μαστίχα ή ρέστες Χίου, μανούρι Σίφνου, λουκάνικα Τρικάλων, γραβιέρα Νάξου ή Κρήτης, μπελτέ (ντοματοζούμι) Μήλου, λουκούμι Σύρου, σταφίδα Κορίνθου, φυστίκι Αιγίνης και τόσα άλλα εκλεκτά προϊόντα. Σύμφωνα με τις εντολές που δίνουν τα παιδιά στο ρομπότ, οι ομάδες μας δείχνουν ποιά είναι τα προϊόντα του τόπου τους και μας κάνουν κατανοητό πως η περιοχή τους είναι μέρος ενός ευρύτερου συστήματος.

Μέσα από αυτή τη δραστηριότητα, οι μαθητές θα δημιουργήσουν τον πρώτο τους αλγόριθμο.

Φέτος συμμετέχουμε με την ομάδα “Steam Team 32”

για περισσότερες πληροφορίες

Εκπαιδευτική Δράση STEAM Νηπιαγωγείου