Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ -UNHCR_Μαθητικός Διαγωνισμός 2021: «Η εκπαίδευση δεν μπορεί να περιμένει!»

H εκπαίδευση έχει τη δύναμη να μεταμορφώνει ανθρώπους, να αλλάζει ζωές, να σώζει ολόκληρα κράτη. Μέσα από την κοινή εμπειρία της πανδημίας που επηρέασε καταλυτικά τις ζωές όλων των ανθρώπων στον κόσμο είδαμε τι σημαίνει για ένα παιδί να στερείται, έστω και προσωρινά, τον φυσικό χώρο του σχολείου. Και τι συνέπειες μπορεί να έχει η ελλιπής και ανισότιμη πρόσβαση στην εκπαίδευση για ολόκληρες κοινωνίες.

Χωρίς πρόσβαση στο σχολείο ολόκληρες γενιές παιδιών κινδυνεύουν να χάσουν την ελπίδα για ένα καλύτερο μέλλον, ενώ οι κοινότητές τους ρισκάρουν να παραμείνουν στάσιμες και να χάσουν ό,τι πιο ζωτικό μπορεί να τους δώσει ώθηση και να τις εμπλουτίσει. Στις κοινότητες και τις χώρες υποδοχής προσφύγων, η πρόσβαση στο τυπικό σύστημα εκπαίδευσης είναι ο πιο άμεσος και αποτελεσματικός τρόπος για τη συμπερίληψη όχι μόνο των ίδιων των εκτοπισμένων παιδιών αλλά και των οικογενειών τους. Η μακρόχρονη και δύσκολη διαδικασία της ένταξης σε μια νέα πατρίδα δεν μπορεί παρά να περνάει από το χώρο του σχολείου. Αυτόν που θα ξεκλειδώσει συναισθήματα, δεξιότητες, ταλέντα, όνειρα και προοπτικές.

Μαθητικός Διαγωνισμός 2021: «Η εκπαίδευση δεν μπορεί να περιμένει!»

Εμείς δημιουργούμε μήνυμα εικαστικό, ηχογραφούμε την φωνή μας και συμμετέχουμε στον Μαθητικό Διαγωνισμό 2021 της ύπατης Αρμοστείας UNHCR GREECE με τίτλο : «Η εκπαίδευση δεν μπορεί να περιμένει!»

εκπαίδευση δεν μπορεί να περιμένει

ακολουθεί και η διαδραστική μας αφίσα