Παγκόσμια ημέρα ζώων

Ο φίλος μας ο Τσέστερ, το ρακούν, έγινε αφορμή να μιλήσουμε για την Παγκόσμια ημέρα των ζώων.

Διαβάσαμε τα δικαιώματα των ζώων, είδαμε εικόνες, τις σχολιάσαμε, προβληματιστήκαμε, κατανοήσαμε τις ανάγκες τους.

Έπειτα, μιλήσαμε για τα δικά μας αγαπημένα μας ζωάκια, τα ζωγραφίσαμε, διαβάσαμε ποιήματα, είπαμε τραγούδια που αναφέρονται σε αυτά, παρακολουθήσαμε κουκλοθέατρο με αναφορά στην απεργία των ζώων και τη διεκδίκηση των δικαιωμάτων τους.

Τέλος, φτιάξαμε την αφίσα με τα δικαιώματά τους που στόλισε το σχολείο μας.

Ένας παράξενος επισκέπτης στο σχολείο μας!

Πριν λίγες μέρες ένα γράμμα έφτασε στο σχολείο μας. Ήταν από τον Τσέστερ, το ρακούν, που μας εξιστόρησε τη δική του εμπειρία για τις πρώτες του μέρες στο σχολείο και μας αποκάλυψε με ποιο τρόπο το … «το μαγικό φιλάκι» της μαμάς του, έφτανε κατευθείαν στην καρδιά του!

Εμείς δεν χάσαμε ευκαιρία να φτιάξουμε τα δικά μας μαγικά φιλάκια και να χαρίσουμε αγάπη στους γονείς μας!

Στη συνέχεια, αναπαραστήσαμε τη διαδρομή που ο Τσέστερ έκανε από το δάσος στο δικό μας σχολείο και την αποτυπώσαμε στο χαρτί, ενώ δεν ξεχάσαμε να μετρήσουμε τα βελανίδια που έφαγε πεινασμένος, σε κάθε του στάση!