Παιδικές παραστάσεις Εθνικού Θεάτρου – Ψηφιοποιημένο αρχείο

Στο δικτυακό τόπο του Εθνικού Θεάτρου θα βρείτε πολλές και καλές παιδικές θεατρικές παραστάσεις των προηγούμενων ετών, σκηνοθετημένες από γνωστούς και αγαπημένους καλλιτέχνες (Κάρμεν Ρουγγέρη,  Μαριάννα Τόλη κ.α.). Τις παραστάσεις μπορείτε να απολαύσετε μέσω βίντεο (τις περισσότερες) ή ηχογραφημένες.

Επισκεφθείτε λοιπόν το ψηφιοποιημένο αρχείο του Εθνικού Θεάτρου, επιλέξτε την παράσταση που σας αρέσει και δείτε το βίντεο. Ενδεικτικά, μπορείτε να παρακολουθήσετε online μέσω βίντεο τις παραστάσεις «Κοππέλια» και «Η αγάπη και τα τρία πορτοκάλια» της Κάρμεν Ρουγγέρη, «Ο Γύρος του Κόσμου σε 80 ημέρες» της Μαριάννας Τόλη, «Η χώρα των πουλιών» του Γιάννη Καλαντζόπουλου. Ηχογραφημένες μπορείτε να απολαύσετε τις παραστάσεις «Αντζελίνα η Σταχτοπούτα» της Κάρμεν Ρουγγέρη.

Στα δεξιά της κάθε παράστασης, εκεί που αναφέρεται το «Οπτικοακουστικό Υλικό», θα δείτε και θα επιλέξετε τις δυνατότητες που δίνει η κάθε παράσταση (βίντεο ή ήχου).

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΕΥΒΟΙΑΣ

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Εύβοιας έκανε την παρακάτω ανακοίνωση:

«Παρακαλούνται οι πολίτες, Δ/ντές/ντριες σχολικών μονάδων, εκπαιδευτικοί, γονείς και κηδεμόνες των μαθητών να απευθύνονται για την εξυπηρέτησή τους στο e -mail: mail@dipe.eyv.sch.gr ή στα fax: 2221077012 – 2221022971.

Σε περίπτωση που κρίνεται απαραίτητη η παρουσία τους στην Υπηρεσία, προκειμένου να τηρηθούν τα μέτρα που προβλέπονται για την αντιμετώπιση των αρνητικών συνεπειών εμφάνισης του κορωνοϊού COVID- 19 και τον περιορισμό της διάδοσής του, θα πρέπει να επικοινωνούν προηγουμένως στα τηλέφωνα: 222022071 (Εκπαιδευτικά Θέματα) – 22210 85855 (Διοικητικά Θέματα – Πρωτόκολλο – Άδειες) – 2221081923 (Οικονομικό).

Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας. Η συνεργασία σας συμβάλλει στην προστασία της υγείας όλων.»